“Telefon”, czyli debiutancki singiel Wolskiej! [RECENZJA]

Wolska to młoda i niezwykle utalentowana wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka, która niedawno zadebiutowała własnym utworem “Telefon”. Do piosenki powstał teledysk, który można obejrzeć na naszym portalu.

Jak w świecie zdominowanym przez otaczające nas technologie zachować zdrowe relacje? Dosyć istotny, choć trywializowany problem współczesnych czasów został przedstawiony w pierwszej, porywającej propozycji Wolskiej. Jej “Telefon” jest odbiciem dzisiejszej rzeczywistości, w której wszyscy żyjemy. Patrycja Wolska przemyca w tej piosence własną, dosyć zgrabnie opisaną obserwację. Niby wszyscy dostrzegamy pewne budzące dyskomfort zachowania, ale udajemy, że one bezpośrednio nas nie dotyczą.

fot. materiały prasowe

Od strony muzycznej mamy do czynienia z doskonałą produkcją, która w żaden sposób nie przesłania charakteru piosenki. Ujmująco poprowadzona linia melodyczna oparta została na ciepłym alt-popowym brzmieniu. W tle słychać naturalnie prezentujące się instrumenty (ahh to ukulele!), czytelnie współgrające z niezwykle przyjemnym głosem młodej wokalistki. A przy tym jest po prostu stylowo. “Telefon” to przykład tego, że popowa propozycja, obok walorów rozrywkowych, może przemycać też wartości i elementy artystyczne. Czyżby to był jeden z ważniejszych debiutów tego roku?

*****

“Choć jestem z pokolenia, które wychowywało się w dobie pełnego rozkwitu technologii, Internetu i mediów społecznościowych, to wyraźnie dostrzegam zagrożenia, które ze sobą niosą. I o tym opowiada mój debiutancki singiel „Telefon” o wpływie jaki ma nas technologia i nowe media, i o tym jak ważne jest by się przed tym uchronić.”

“Sama często przyłapuję się na takim wręcz niezdrowym sięganiu po telefon, ale któregoś dnia, jadąc metrem przeraziłam się widząc same spuszczone głowy i oczy wpatrzone w małe ekraniki. To wtedy pojawił się pomysł na piosenkę.

Z Piotrkiem Lewandowskim, który jest producentem utworu zależało nam, aby była to bezpretensjonalna, melodyjna kompozycja, niewymuszona w przekazie, dlatego zdecydowaliśmy się, aby jako główny instrument wykorzystać ukulele, a refren zapętlić, niczym dzwoniący telefon” – opowiada o debiutanckim singlu WOLSKA.

*****

Artystka, która gra na skrzypcach, pianinie i ukulele na swój debiut wybrała utwór, który oddaje jej aktualną fascynację możliwościami jakie daje połączenia muzyki elektronicznej z żywymi instrumentami. Tekst, napisany przez reprezentantkę pokolenia XD (pokolenie osób nie potrafiących żyć bez telefonu) zwraca uwagę, że relacje między ludźmi nie powinny się ograniczać do sieci. Kliknięcie „lubię to” lub „przykro mi” nie wyczerpuje tematu, nie zastąpi rozmowy. Są tematy i uczucia, które trzeba wyrazić w bezpośredniej rozmowie, „nie na telefon” jak śpiewa w refrenach WOLSKA.

Do debiutanckiego singla reżyser i scenarzysta Adam Romanowskiego przygotował klimatyczny teledysk, w którym także w obrazie zwraca uwagę na różnice między światem realnym a wirtualnym. Historia dwojga młodych ludzi, którzy próbują się porozumieć się zaprezentował w retor stylistyce z wykorzystaniem zdjęć wyświetlanych bezpośrednio z analogowego rzutnika.

WOLSKA pomimo młodego wieku może się powalić sporym muzycznym doświadczeniem. W wieku 3 lat zaczęła uczęszczać na pierwsze zajęcia teatralno-muzyczne, gdy skończyła 7 rozpoczęłam naukę gry na skrzypcach, rok później powstały jej pierwsze kompozycje. Dziś ma dziś ma lat 20 i ponad 200 napisanych utworów, które czekają na swoją kolej by ujrzały światło dzienne.

Posłuchajcie jej debiutanckiego utworu “Telefon” i koniecznie obserwujcie muzyczne profile WOLSKIEJ, bo to artystka, która jeszcze nie raz zachwyci fanów dobrej muzyki.

Utwór “Telefon” dostępny jest także w serwisach streamingowych.

 

fot. Jacek Poremba

Leave a Reply