Mapa prezentuje nowy utwór “No One”. Zapowiedź albumu

Utwór “No One” to już trzeci singiel zapowiadający debiutancki album zespołu Mapa, który wyjdzie na wiosnę 2021. Ważny przekaz podkreślony został przez zmyślnie poprowadzoną narrację w premierowym teledysku.

Coraz mocniejsze i bardziej wyraźne stają się artystyczne poczynania Mapy. Magda Pasierska, która stoi za tym projektem jest kreatorką, a nie odtwórczynią. Tworzy swój własny świat, który jest odbiciem realnych bolączek i tego wszystkiego, co nas uwiera. Jednocześnie robi to w sposób w pełni przemyślany i interesujący. Dzięki temu pochłania naszą uwagę jej nowa propozycja “No One”. Mapa to księżniczka polskiej alternatywy, którą trzeba uważnie wysłuchać, żeby dotrzeć do istoty jej poczynań, a potem zrozumieć, co tkwi za pewną muzyczną i słowną symboliką.

fot. materiały prasowe (Adam Trzaska)

 

Artystka jest nieustępliwa w swoich przekonaniach, ale daje nam możliwość emocjonalnego zaangażowania się w jej czytelne wiadomości. Jeśli przebrniemy przez niełatwą w pierwszym odbiorze formę, odczytanie pewnych ważnych informacji nie będzie kłopotliwe. W końcu warto podkreślić to, że wokalistce o coś w tym wszystkim chodzi. To nie są puste słowa, o czym świadczy też teledysk, tak mocno odnoszący się w pewnym wymiarze do tekstu.

W niejednoznacznym do określenia stylu jest coś wizjonerskiego, a przy tym totalnie obezwładniającego. Pewien niepokój, który sprawia, że pojawiają się dreszcze, powoduje też, że trudno zapomnieć o jej mocnym przekazie. Takiej muzyki potrzebujemy w dzisiejszej, często kłopotliwej do okiełznania rzeczywistości. Muzyki, która jest wyrazem czegoś znaczącego i mającego swoje istotne uzasadnienie w adresowaniu jej do myślącego oraz chcącego coś przeżyć słuchacza.

*****

“Piosenka jest nieustępliwa, szybka i mocna. Jest sprawnym kopem z półobrotu w tą stabilną jak beton codzienność. Jest we mnie dużo obawy, którą może widać na moich fotach, o to “dziecko”, bo przecież każda pieśń, to trochę takie dziecko, wypuszczające się w świat… Zatem przyjmujcie ją do swych domów i dajcie pić, jeśli będzie spragniona. Dzięki!” – Mapa

Mapa to koncept muzyczny Magdy Pasierskiej znanej wcześniej z projektu Me Myself And I. Jest on eklektyczną fuzją syntetycznej elektroniki rodem z berlińskich scen muzycznych, naturalnych brzmień sekcji instrumentów oraz niecodziennego głosu Magdy, która śpiewa, czasem melorecytuje i rapuje osobiste teksty, ale także improwizuje wokalnie.

Wcześniej poznaliśmy dwa premierowe utwory Mapy – “Wzywam Cię” i “Przejdź do pozycji dziecka”. Między czasie pojawił się także kawałek “Kiedy krzyczę”, czyli utwór z repertuaru punkowej formacji Post Regiment. Zespół Mapa poruszony wydarzeniami związanymi ze Strajkiem Kobiet, nagrał go na nowo.

Mapa nagrywa w składzie – Magda Pasierska / Paweł Rychert / Piotr Adamiak

Utwór “No One” znajdziecie w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/MAPAnoone

 

fot. Adam Trzaska

Leave a Reply