Agus prezentuje nowy utwór “Ja wiedziałam”

“Ja wiedziałam” to premierowy utwór projektu Agus, za którym stoi Agata Tomaszewska. Gitarowy niepokój przeplata się tutaj z noise popowym klimatem lat 90.

“Ja wiedziałam” to mocno alternatywny utwór, który pokazuje indywidualizm artystyczny Agus. Surowy i mocno wytrawny charakter tego kawałka w pierwszym zetknięciu wydaje się trudny do zaakceptowania, jednak po jakimś czasie wciąga narkotycznym i na swój sposób nieoczywistym klimatem. Siarczyste brzmienie idealnie współgra z oryginalnym głosem wokalistki. Agus wydaje się silną osobowością, która ma konkretną, uciekającą od przewidywalności pomysłowością. W obliczu, gdy nawet alternatywne projekty bywają podobne do siebie, ten utwór nie mieści się w przyjętych standardach.

fot. materiały prasowe

Kompozycja wydaje się jakby była rozwarstwiona, gdzie z jednej strony przykuwa uwagę hałaśliwa, gitarowa energia, a z drugiej brudny, wyrwany z środka emocjonalnego niepokoju puls. Na końcu to wszystko łączy się w jedną całość, którą podsyca nieoczywisty wokal Agus. Utwór “Je wiedziałam” nie pozwala o sobie zapomnieć długo po jej wybrzmieniu. Potrafi sponiewierać, ale też dać nam niemało do myślenia. I o to chodzi.

*****

Agus to artystyczny projekt Agaty Tomaszewskiej. Jej twórczość łączy w sobie nowoczesne, czerpiące z wielu gatunków muzycznych brzmienie (grunge, house, electro, shoegaze), a także mroczne, poetyckie teksty, które oscylują wokół tematu depresji.

Muzyka Agaty wpisuje się w zyskujący coraz większą popularność trend kobiet producentek, który reprezentuje m.in. Grimes, Yaeji, Peggy Gou i Kelly Lee Owens. Debiutancka EP-ka projektu Agus to zapis zmagań z wewnętrznymi demonami, trudnym rozstaniem, wypaleniem zawodowym i stanami lękowymi. To wypadkowa inspiracji Nirvaną, chicagowską sceną deep-house’ową, mrokiem Billie Eilish i koreańską muzyką elektroniczną. Pierwsza EP-ka Agus pt. “House of Agus” ukazała się 7 sierpnia 2020.

“Ja wiedziałam” w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/jwztb

*****

 

Leave a Reply