Zuzia Klepacka i jej premierowy utwór “Kropelki”

“Kropelki” to premierowy utwór wokalistki Zuzi Klepackiej. Na YouTube można znaleźć też jej wyjątkową interpretację piosenki “Wodymidaj” zespołu Kwiat Jabłoni.

“Kropelki” przepełnione są niemałą wrażliwością artystki. Od strony muzycznej to dosyć skromna kompozycja, której siła tkwi w emocjonalnej interpretacji. Klasycznie brzmiące instrumenty (fortepian, skrzypce, wiolonczela) przeplatają się z delikatnym, ale jakże charakterystycznym głosem wokalistki (tylko chwilami może zbyt płaczliwym). Sam refren sugestywnie podkreśla interpretacja Zuzi – słowa uderzają dosyć wyraźnym, ale nieprzesadzonym przekazem. Jeśli już mowa o wokalizie to trzeba dodać, że wzmocniono go dodatkowym głosem Aleksandry Kaim, co także ma tutaj swoje znaczenie.

fot. materiały prasowe

W niektórych momentach to właśnie wokale wysuwają się na pierwszy plan, wzmacniając istotę tej propozycji. Utwór posiada nostalgiczny klimat, ale nie został on pozbawiony wdzięku i pięknej melodyki. Jej zwiewny charakter nie ulatnia się, gdyż został osadzony w ważnej artystycznej konwencji. Uciekając od mainstreamowej przewidywalności, udało się stworzyć niebanalny utwór oparty na klasycznej formie. Czasem mniej znaczy więcej. To w tym przypadku sprawdziło się znakomicie.

*****

„Kropelki” to bardzo emocjonalny utwór opowiadający o nadmiernym poświęceniu dla drugiej osoby i samotności, która pojawia się, gdy ta pomoc nie zostaje odwzajemniona. Utwór zwraca uwagę na wykorzystywanie drugiego człowieka tylko dla własnych potrzeb i zapominaniu o nim, gdy on potrzebuje pomocy.

Najważniejszą rolę w utworze pełni wokal główny Zuzi Klepackiej wraz z chórkami Aleksandry Kaim, które nie są tu tylko dodatkiem, a pełnią rolę równorzędnego, niezwykle ważnego instrumentu. Wokalom towarzyszy luźna improwizacja skrzypiec (Judyta Wojtala), wiolonczeli (Filip Turkowski) oraz fortepianu (Eliza Banaś).

*****

Zuzia Klepacka to młoda artystka pochodząca ze Szczecina. Obecnie studiuje kompozycję na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także wrocławską Szkołę Muzyki Nowoczesnej w klasie produkcji muzycznej. Od wielu lat śpiewa i rozwija swoje umiejętności wokalne. Występowała między innymi ze szczecińskim zespołem Markato, jak i solowo.

Niedawno rozpoczęła pracę nad swoją autorską twórczością. Muzykę i teksty do swoich utworów pisze sama. Poszukuje w nich delikatności i emocjonalności. W swoich utworach chce zwrócić uwagę na codzienne problemy, które są ważne dla wielu ludzi, a o których często boimy się mówić. Kilka tygodni temu wydała swój pierwszy singiel „Kropelki”, a kolejne premiery będą pojawiać się już wkrótce. Najbliższa będzie mieć miejsce na początku marca.

*****

Muzyka i słowa: Zuzanna Klepacka

Chórki: Aleksandra Kaim

Fortepian: Eliza Banaś

Skrzypce: Judyta Wojtala

Wiolonczela: Filip Turkowski

 

Leave a Reply