Dębicz, Kuropaczewski i Orliński zapowiadają album “Adela”

Nadzwyczajny duet fortepianu z gitarą, czyli Aleksander Dębicz i Łukasz Kuropaczewski prezentuje w repertuarze filmowym, romantycznym i wielce wysmakowanym. Z udziałem zaprzyjaźnionego gościa – Jakuba Józefa Orlińskiego nagrali album “Adela”, który ukaże się 5 lutego.

Jak piszą o albumie sami artyści: „Tytuł albumu wzięliśmy od pieśni Rodriga, która stanowi emocjonalna kulminację programu naszego duetu. Ale nie samo imię jest najważniejsze, lecz człowiek, którego kochamy i za którym tęsknimy. Na pewno każdy z Państwa ma taką osobę, dlatego mamy nadzieję, że odnajdziecie w „Adeli” coś bliskiego sercu.”

fot. okładka płyty

 

O albumie: „Wybraliśmy repertuar, który wychodzi ze światów muzyki fortepianowej i gitarowej, choć południowy duch, unoszący się nad większością utworów, może się bardziej kojarzyć z tradycją gitarową. Aranżując utwory klasyczne, starałem się wydobyć nie tylko walory brzmieniowe obydwu instrumentów, ale także ich niepowtarzalną ekspresję oraz związki kulturowe. I tak np. słynną Sonatę-Toccatę d-moll K. 141 Domenico Scarlattiego opracowałem w ten sposób, żeby wyeksponować jej hiszpańskie korzenie. „Domingo”, bo pod tym tytułem pojawia się na płycie, ma więc wyraźne cechy flamenco oraz warstwę improwizowaną. Z kolei „Aranjuez Concerto BWV 1056” jest, jak sama nazwa wskazuje, połączeniem najsłynniejszego utworu na gitarę i orkiestrę, czyli „Concierto de Aranjuez” Joaquína Rodriga z Koncertem klawesynowym/fortepianowym f-moll BWV 1056 Johanna Sebastiana Bacha. Tematy z drugich wolnych części tych dzieł przeplatają się tu na zasadzie filmowego montażu równoległego, a my zamieniamy się rolami – Łukasz prowadzi temat Bacha, a ja temat Rodriga. (…)

Trzy utwory na płycie zyskały dodatkowy walor za sprawą anielskiego głosu Jakuba Józefa Orlińskiego. Warto podkreślić, że w gitarowym utworze „Água e Vinho” Egberto Gismontiego, mojej kompozycji „Quarantine Song”, a nawet w słynnej pieśni Joaquína Rodriga „Adela” głos został potraktowany bardziej instrumentalnie niż lirycznie. Być może słowa komentarza wymagają jeszcze moje cztery utwory, które pojawiły się na płycie. „Recipe”, napisałem z myślą o Łukaszu Kuropaczewskim, który jest nie tylko wybitnym gitarzystą, ale i niezwykle uzdolnionym kucharzem oraz wyrafinowanym smakoszem. Starałem się oddać proces przygotowania posiłku, od krojenia po degustację. „Quarantine Song” powstała w czasie kwarantanny w 2020 roku specjalnie na głos Jakuba Józefa Orlińskiego. Pisząc „Pedro” inspirowałem się z kolei filmami Pedro Almodóvara.”

Muzycy:
Aranżacje – Aleksander Dębicz
Łukasz Kuropaczewski – gitara
Aleksander Dębicz – fortepian
Jakub Józef Orliński – kontratenor

Tracklista:

1. Recipe (Aleksander Dębicz) (5:10)
2. Aranjuez Concerto BWV 1056 (Johann Sebastian Bach / Joaquín Rodrigo) (5:21)
3. Tuyo – ‘Narcos’ Theme (Rodrigo Amarante) (2:28)
4. Água e Vinho – feat. Jakub Józef Orliński (Egberto Gismonti) (7:14)
5. Pedro (Aleksander Dębicz) (1:51)
6. Ravel (Maurice Ravel) (5:17)
7. Quarantine Song – feat. Jakub Józef Orliński (Aleksander Dębicz) (3:54)
8. Domingo (Domenico Scarlatti) (3:44)
9. Gnossienne No. 1 (Erik Satie) (5:39)
10.  Asturias (Isaac Albeniz) (5:13)
11.  Adela – feat. Jakub Józef Orliński (Joaquín Rodrigo) (5:38)
12.  Fairytale (Aleksander Dębicz) (3:55)

 

Leave a Reply