Największe przeboje zespołu Elektryczne Gitary na jednej płycie

Elektryczne Gitary to zespół założony w 1989 roku. W ubiegłym roku ukazała się kolejna kompilacja największych przebojów grupy.

Elektryczne Gitary to jeden z najpopularniejszych zespołów lat 90. Od początku po dziś dzień proponują muzykę osadzoną w starym rock and rollu i popie, z ciekawymi melodiami i zapadającymi w pamięć tekstami. Kto pamięta, jak podkreślali, że są z miasta oraz zapewniali, że to widać, słychać i czuć? Albo namawiali pięknych i młodych do noszenia długich włosów? Opiewali człowieka z liściem na głowie w środku komunikacji miejskiej, a także zastanawiali się też, co powie Ryba?

fot. okładka płyty

 

Elektryczne Gitary formalnie rozpoczęły działalność w 1989 roku, choć ich początki sięgają ponad dekadę wcześniej. W składzie zespołu byli: Kuba Sienkiewicz, Piotr Łojek, znany z Kultu i Dezertera gitarzysta Rafał Kwaśniewski oraz perkusista Marek Kanclerz z warszawskiej formacji Gardenia.

Lata 1992-97 należały właśnie do nich. Wydane w tym okresie płyty studyjne -“Wielka radość”, “A ty co”, “Huśtawki”, “Na krzywy ryj” – pokrywały się złotem lub platyną, a piosenki pełne inteligentnego i wyważonego humoru Kuby Sienkiewicza szybko stawały się przebojami. Tylko na debiutanckim albumie „Wielka radość” znalazły się takie szlagiery jak “Jestem z miasta”, “Przewróciło się”, “Włosy”, “Człowiek z liściem”, “Wytrąciłaś”, “Głowy Lenina (do obrazu Salvadora Dali)”, “Dziki”, “Wszystko ch. “, czy wieńczący wiele klubowych imprez “Koniec”. Następne albumy przyniosły kolejne hity – “Dzieci”, “Nie pij Piotrek”, “Wyszków tonie”, “Spokój grabarza”, “Co ty tutaj robisz”, “Goń swego pawia”, “Ona jest pedałem”, czy “Kiler” i “Co powie Ryba” z komedii kryminalnych “Kiler” i “Kiler-ów dwóch”.

Elektryczne Gitary mają też wyjątkowy dryg do przeróbek. Z ich tekstami światowe przeboje zyskały zupełnie nowe oblicze. Wymienić tu można choćby “Serce jak pies” (czyli “Let Me Roll It” Paula McCartneya), “Nie wiem co to sen” (w oryginale “I’m Waiting For The Man” Velvet Underground), czy “Stacja Wilanowska” (“Waterloo Sunset” The Kinks). Pięknie interpretowali także polskie piosenki i teksty, między innymi Jacka Kleyffa, Stanisława Staszewskiego, Jacka Kaczmarskiego, Jana Krzysztofa Kelusa.

Do dziś wszystkie wydawnictwa zespołu sprzedały się w nakładzie przekraczającym 1,5 mln egzemplarzy. Elektryczne Gitary wciąż grają, ciesząc fanów dobrą muzyką, ciekawymi tekstami i inteligentnym humorem. Liderem zespołu pozostaje Kuba Sienkiewicz – autor paru płyt solowych, twórca muzyki do filmów, okazjonalnie aktor, aktywny również na scenie kabaretowej. A poza sceną lekarz neurolog z tytułem naukowym doktora, mąż, ojciec, wegetarianin.

Na płycie znajdziecie takie hity jak „Co Ty tutaj robisz”, „Jestem z miasta” czy „Co powie ryba”.

Tracklista:

1. Co ty tutaj robisz
2. Jestem z miasta [live]
3. Co powie Ryba
4. Ona Jest Pedałem
5. Na krzywy ryj
6. Ja mam szczęście
7. Jestem o(d)padem atomowym [live]
8. Doktor Dyzma
9. Nie jestem sobą
10. Napady
11. Gdy zostanę Prezydentem
12. Ja jestem nowy rok
13. Nowa gwiazda
14. Złodziej samochodowy
15. Goń swego pawia

 

Leave a Reply