Zespół 5/6 prezentuje nowy singiel “Nada Nada”

Piosenka “Nada Nada” jest singlem promującym debiutancki album “Nieoblicza” zespołu wokalnego 5/6 (Pięć Szóstych). Do utworu powstał animowany teledysk.

Piosenka “Nada Nada” to zastrzyk pozytywnej energii. Jasne, czytelnie zaprezentowane brzmienie wnosi dużo słońca do samej kompozycji, a jej przebojowa forma sprawia, że propozycja doskonale mogłaby odnaleźć się w rozgłośniach radiowych. Być może drogę mają już nieco utorowaną przez takie grupy wokalne jak chociażby Sound’n’Grace. Ich świadomość twórcza jest niemała i nie ogranicza się jedynie do odśpiewania własnej partii wokalnej. Wsłuchując się w ten jakże porywający utwór łatwo dostrzec doskonale rozplanowane podziały i towarzyszące temu harmonie.

fot. materiały promocyjne (Kutkowska)

Czuć indywidualność poszczególnych wokalistów, co jest znaczącym sukcesem tej piosenki. Słychać, że doprecyzowanie pewnych zabiegów, nie zasłoniło przekazu płynącego z tekstem, który jest w tym przypadku także istotny, a przy tym niezwykle sugestywny. To dobra zapowiedź kolejnych propozycji, sprawnie poruszającego się w szlachetnej muzyce pop zespołu. Czekamy na cały album!

*****

Teledysk do utworu „Nada Nada” jest nawiązaniem do płyty „Nieoblicza” i charakterystyki zespołu 5/6. W klipie można zauważyć przede wszystkim wielobarwność, „oblicza” członków zespołu oraz powstający nieustannie świat.

Wyraziste, neonowe kolory są powiązane z mocnymi charakterami wokalistów oraz ich indywidualnością. Wyłaniające się roześmiane twarze z okien, tańczące sylwetki oddają styl utworu oraz jego przesłanie – wolność, otwartość, również w kwestii interpretacji tekstu. Pojawiający się, animowany świat jest odzwierciedleniem twórczości zespołu, ponieważ ciągle kreuje coś nowego i zaskakującego. Inspiracją do stworzenia teledysku był Gdańsk, ponieważ dokładnie w tym miejscu wokaliści spotkali się kilka lat temu i stworzyli znaną już polskiej publiczności z wielu koncertów i festiwali grupę wokalną.

*****

Zespół 5/6 to grupa sześciu wokalistów z różnych zakątków Polski. Składa się ze studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jedna z niewielu polskich grup wokalnych a cappella wykonująca muzykę rozrywkową począwszy od jazzu, funku a kończąc na popie. Powstały miks brzmieniowy jest konsekwencją połączenia sześciu różnych charakterów oraz stylistyk muzycznych w jakich artyści obracają się na co dzień. W skład zespołu wchodzą: Justyna CzarnotaMałgorzata OleszczukRenata TuszyńskaIrka ZapolskaPaweł Orłowski i Wiktor Gabor. Muzyka wokalna potraktowana instrumentalnie połączona z sekcją rytmiczną – piano – Ariel Suchowiecki, bas – Szymon Zalewski, perkusja – Jakub Grzywacz, daje pełne spektrum brzmienia.

Zespół występował już na festiwalach muzycznych takich jak Ladies’ Jazz Festival, Classix Festival, Lidzbarskie Wieczory Jazzowe, Festiwal Przyjemności Muzycznych, Mundus Cantat, Mikstury Kultury, Młodzi Mają Głos, Europejski Festiwal Akademii Muzycznych, Music Everywhere, Międzynarodowy Festiwal “Canco Mediterrania” w Barcelonie czy Międzynarodowy Festiwal “Per Musicam Ad Astra”.

*****

Autor tekstu: Renata Tuszyńska

Autor muzyki: Krzysztof Falkowski

 

Leave a Reply