Piotr Damasiewicz Into The Roots z albumem “Śpiwle”. Posłuchaj występu na żywo

14 grudnia 2020 ukazała się płyta “Into The Roots Śpiwle” projektu Piotr Damasiewicz Ethno Trio. Album promuje wyjątkowy występ na żywo zespołu zarejestrowany w Cofeina Jazz Cafe.

Etniczność, improwizacja, jazz, melodia, rdzenny feeling i groove plus swobodna, naturalna ekspresja składa się na definicję projektu Piotr Damasiewicz Ethno Trio.

Trio będące zbiorem doświadczeń muzycznych polsko, afrykańsko, norweskich podróży powstało właśnie w Norwegii.

fot. materiały prasowe (Bass and Beat Festival)

“Pojechaliśmy, by odrealnić się od wielkomiejskiego zgiełku. Los chciał, że wylądowało akurat trzech improwizatorów mających wspólny muzyczny mianownik jakim jest fascynacja etniką i improwizacją.”

Wykorzystując zatem tą okazję, tam pośród fiordów, w pasterskim klimacie, spotkali się w małej chatce by pomuzykować. Nie bez znaczenia miał dla nich górski klimat przepełniony brzmieniem pasterskich dzwonków, okrzyków owiec, oraz wiejącego wiatru. Podczas wspólnego pobytu w norweskich górach dzięki promotor Monice Cichockiej, której leżą na sercu wyjątkowe artystyczne spotkania zagrali koncert w leżącym nad morzem północnym wśród fiordów Stavanger. Ten koncert był początkiem nowo powstającego wówczas kolektywu.

Muzyka jaką prezentuje trio powstawała głównie z połączenia wspólnych doświadczeń, które muzycy zebrali w Norwegii, Afryce i polskich górach. Surowy norweski klimat i jednocześnie intensywność egzystowania z tamtejszą piękną unikatową i surową przyrodą pobudzał do energetycznego osadzonego groovu i swobodnej ekspresji. Każdemu z muzyków jest zatem bliska muzyka etniczna, oprócz tego jazzowa, klasyczna w tym i awangardowa. Utwory które grają to zarówno autorskie kompozycje jak i cytaty regionalnych
kompozycji we własnej interpretacji.

*****

Piotr Damasiewicz – jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej. Jego albumy „Alaman”, „Imprographic” czy „Mnemotaksja” były wymieniane w czołówce najważniejszych płyt na polskiej scenie muzyki improwizowanej ostatnich lat. Damasiewicz jest zdobywcą Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut roku 2012 za album Hadrony, nagrany z orkiestrą kameralną Aukso.
W 2019 roku nakładem ‘Asitgmatic Records’ wydał długo oczekiwana przez fanów kolejna płytę w międzyczasie owianego legendą składu Power of the Horns “Polska”.
Obok własnych projektów takich jak: Into The RootsPiotr Damasiewicz Quintet, czy soloDamasiewicz współpracuje także m.in. z portugalskim Red TrioSpinifex, a także współtworzy z Emilio Gordoą Hangar Music i z Gerardem Lebikiem VeNN Circles.

Można powiedzieć, że charakteryzuje go bycie w “ciągłym ruchu”. Odwiedza różne miejsca, przestrzenie i kultury i tam tworzy generując różne połączenia muzyczne. Fascynują go nieformalne i bezpośrednie nie tylko muzyczne “spotkania”.

Był członkiem międzynarodowych platform kreatywnych JazzPlaysEurope 2010, Take Five Europe 2013, Art Meetings, Melting Pot Jazztopad, a także kompozytorem współpracującym z European Jazz Network. Obecnie działa pod szyldem własnej, powołanej do życia inicjatywy wydawniczo-koncertowej L.A.S. listening and sounding.

W październiku ukazała się płyta “Viena Suite” projektu Piotr Damasiewicz Viennese Connection. Teraz przyszedł czas na album “Into The Roots Śpiwle” zgoła odmienny, choć równie intrygujący, wydany jako Piotr Damasiewicz Ethno Trio.

Strona artysty: www.piotrdamasiewicz.pl 

Płytę można zakupić pod linkiem: http://www.listeningandsounding.com/

Piotr Damasiewicz Ethno Trio – “Into The Roots Śpiwle” [RECENZJA]

fot. okładka płyty

Leave a Reply