Mapa prezentuje protest song “Kiedy krzyczę”

“Kiedy krzyczę” to utwór z repertuaru punkowej formacji Post Regiment. Zespół Mapa poruszony wydarzeniami związanymi ze Strajkiem Kobiet, nagrał go na nowo.

Nowa wersja “Kiedy krzyczę” broni się konstruktywnym podejściem do samej kompozycji. Wykorzystując ostry przekaz i tnące brzmienie, Mapa nadała jej współczesnej jakości. Pomimo, że zespół znalazł na ten utwór własny sposób ukazania jej od strony czysto technicznej (m.in. zmieniając jej rytmikę), to zachował fundament całej kompozycji, a ten opierał się na nieco jazgotliwie syntetycznym uderzeniu. O ile jej cierpki muzyczny charakter nieco się zmienił, to wciąż mamy do czynienia z punkową, niezwykle charakterystyczną energią, która z czytelnym słowem wciąż ma ogromną siłę przebicia. I o to chodziło.

fot. / grafika: Adam Trzaska / Magdalena Sawicka

Chciałoby się powiedzieć “niestety” w odniesieniu do kawałka, który znalazł swoje nowe przesłanie w dzisiejszej otaczającej nas rzeczywistości. Od strony muzycznej i interpretacyjnej należy jednak uznać za sukces przetransportowanie go w czasie i znalezienie na niego odpowiedniego pomysłu, by mógł uderzać słowem, nie pozostawiając jednocześnie cienia kompromisu w warstwie muzycznej. Mapie to się udało. Nagrywanie piosenek zaangażowanych wciąż ma głęboki sens.

*****

TA PIOSENKA SAMA CHCIAŁA SIĘ ZAŚPIEWAĆ JESZCZE RAZ.

“To jest piosenka o krzyku nas wszystkich, o tym, że każda kobieta w tym kraju wie, co to znaczy być kozłem ofiarnym. Lecz my, nie płaczemy schowane w domu. My wychodzimy na ulicę. Chciałabym, żebyśmy wszystkie razem, podłączyły się pod ten krzyk. To jest nasza rewolucja i nasz gniew. 
To była tylko kwestia czasu, że jako Mapa, zrobię cover Post Regimentu “Kiedy Krzyczę”.  Aktualne wydarzenia stworzyły tej sprawie wyjątkowy grunt.  Autorem piosenki jest kultowy punkowy polski zespół Post Regiment, wyjątkowy zespół w Polsce z dziewczyną na wokalu, Dominiką Niką Domczyk. Zespół ten i Nika są ikoniczne, nie tylko dla tego środowiska, tworzyły muzykę buntu, która do dziś ma olbrzymi rezonans.” – jak informuje Magda Pasierska (Mapa).

W wideo występują dziewczyny ze Strajku Kobiet. Jest ono zbiorem nakręconych filmików bohaterek video  – dziewczyn zaangażowanych w walkę o prawa kobiet.

W klipie występują: Joanna Dębowska, Julka Kulpa, Ola Gronowska, Ptakova, Agnieszka Błońska, Natalia Pancewicz, Kayaszu, Zytka W, Sthmrt, Sylwia Chutnik, Katarzyna Gaya, Natalia Grosiak, Karolina Micuła, Ajda Wyglądacz, Katarzyna Odrowska, Anna Czerwińska, Marta Dzwonkowska, Joanna Cholewa, Magdalena Tuła, Anna Parzyńska, Pola Chobot, Claudia Snochowska- Gonzales.

Mapa nagrywa w składzie – Magda Pasierska / Paweł Rychert / Piotr Adamiak

produkcja / mix: Paweł Rychert

mastering : Marcin Cichy

reżyseria  / montaż video: Sebastian Juszczyk / Juzzmedia

“Kiedy krzyczę” w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/mapakiedykrzycze

 

Leave a Reply