Zapowiedź płyty “Czarno-białe ślady” projektu Bończyk/Krzywański/Nowak

29 stycznia 2021 ukaże się płyta, na której znajdą się nowe, akustyczne wersje utworów Republiki w wykonaniu gitarzysty zespołu Zbigniewa Krzywańskiego, Jacka Bończyka i Kuby Nowaka. Będzie to zapis koncertu ku pamięci Grzegorza Ciechowskiego, który odbył się w październiku 2020 r. w Radiu Gdańsk.

Taka historia.

Projekt „Czarno-białe ślady” powstał w grudniu 2013 roku, w wyniku chęci zagrania koncertu przy okazji kolejnej smutnej rocznicy odejścia Grzegorza. Z racji, że nie mogliśmy być wtedy razem, jak co roku, w toruńskiej Od Nowie, postanowiliśmy zagrać w jakimś miejscu w Warszawie. Wybór padł na świeżo udostępnioną przestrzeń przy Mysiej 3, w niegdysiejszej siedzibie cenzury.

 

Wieczór udał się nadzwyczajnie, a koncert został bardzo ciepło przyjęty, więc postanowiliśmy, że powtórzymy ten materiał, jeśli tylko nadarzy się jakaś sprzyjająca okoliczność. I tak minęło 7 lat… Zagraliśmy w ciągu tych lat wiele koncertów: w klubach, w salach teatralnych i koncertowych, byliśmy na kilku festiwalach. Występowaliśmy najpierw w duecie, a z czasem dołączył do nas Kuba, dopełniając wspólne satysfakcjonujące brzmienie. Dzięki zaproszeniu Kamila Wicika, mogliśmy w październiku 2020 roku zagrać koncert w Radiu Gdańsk i zarejestrować go, dzięki czemu „Czarno-białe ślady” stały się płytą. I tyle historii.

Taki czas.

Kiedy uzgadnialiśmy termin zapisu koncertu – nikt z nas nie spodziewał się, że będzie to koncert bez udziału publiczności. Do tej chwili nie doświadczyliśmy tego jak to jest grać i nie mieć tzw. „zwrotnej”. Cieszyliśmy się po prostu, jak zwykle, na myśl o kolejnym koncercie, kiedy teksty i dźwięki odnajdywały swoje bezpośrednie odbicie w reakcji fanów, wspólnym frazowaniu czy energii, która dla nas artystów jest jak narkotyk. Potrzebujemy jej, chcemy tego i tak właściwie dla niej wychodzimy na scenę. To przecież jasne.

Za nami niezwykłe doświadczenie.

Zagraliśmy zamknięty, wręcz intymny koncert, sprawiając sobie przyjemność występu w świetnym miejscu, w otoczeniu zawodowych realizatorów, prezentując nowe wersje znanych republikańskich utworów. Ale w szczególny sposób dotarło też do nas, że każdy przekaz czy artystyczna wiadomość – musi mieć możliwość dotarcia do odbiorcy. Potrzebujemy tej relacji jak tlenu. A pozbawieni jej pozwalamy na zadawanie zbyt wiele bezradnych pytań o sens naszej drogi.

Zapis i przebieg tej sesji nagraniowej poleciał w radiowy eter i pozostanie na tej płycie. Zawsze warto zostawić po sobie jakieś ślady.

Bończyk/Krzywański/Nowak

Czerń i biel – to zawsze były rozpoznawalne barwy Republiki. Podążając tymi śladami Zbyszek Krzywański – ceniony gitarzysta tego zespołu – wraz z Jackiem Bończykiem i Kubą Nowakiem zagrali koncert wypełniony nowymi, akustycznymi wersjami utworów znanych z płyt kultowego zespołu.

Tracklista:

Psy Pawłowa (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Odchodząc (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański; sł. Grzegorz Ciechowski)

Arktyka (muz. Grzegorz Ciechowski; sł Grzegorz Ciechowski)

Tu jestem w niebie (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski, Leszek Biolik; sł. Grzegorz Ciechowski)

Przeklinam cię za to (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski, Leszek Biolik; sł. Grzegorz Ciechowski)

Tak tak to ja (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Nie pytaj o Polskę (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Biała flaga (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Tobie wybaczam (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Obcy astronom (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański; sł. Grzegorz Ciechowski)

Koniec czasów (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański; sł. Grzegorz Ciechowski)

 

Leave a Reply