RY prezentuje nowy utwór “Nie płacz Polsko”

“Nie płacz Polsko” to premierowa propozycja Radzi Yminskiego, występującego jako RY, która powstała pod wpływem ostatnich wydarzeń w Polsce. Do utworu można obejrzeć bardzo wymowny teledysk.

„Nie płacz Polsko” to piosenka, która wiele razy zrobiła mi dzień. Pomogła wyjść z dołka i zdystansować się do wielu sytuacji. Jest to utwór  mówiący o rzeczywistości w dość ironiczny sposób. Codziennie wielu z nas stawia się w pozycji przegranej, umniejsza swoją wartość. „Nie płacz Polsko” to wewnętrzny bunt na taką postawę. To bunt przeciwko temu jak traktuje nas obecna władza. To zrozumienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i miłość.

fot. okładka singla

 

Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa.

Sceny, które znajdują się w teledysku zostały zarejestrowane podczas demonstracji odbywających się w Polsce w roku 2020. Protesty dotyczyły łamania przez polski rząd praworządności, zaniedbywania klimatu, dyskryminacji kobiet i mniejszości LGBT oraz łamania praw człowieka.

Radzi Yminski  (RY) to projekt, który siedział mi w głowie już od bardzo długiego czasu i nawet pojawiły się pierwsze próby zrobienia czegoś solo, ale chyba nie byłem jeszcze na to gotowy. Stąd prawie czteroletnia moja nieobecność twórcza. Ten czas był dla mnie pewnego rodzaju nauką, zbieraniem różnych doświadczeń, ale przede wszystkim poznawaniem samego siebie. Przez ostatnich kilka lat miałem duży problem z tworzeniem czegokolwiek. Trudno jest coś stworzyć kiedy człowiek błądzi, nie radzi sobie z emocjami. Miałem to szczęście, że spotkałem na swojej drodze dużo wspaniałych ludzi, którzy pomogli mi odnaleźć właściwą ścieżkę. Nauczyłem się obserwować świat. Dużo słucham muzyki, czytam, piszę, oglądam filmy, biorę udział w koncertach. Staram się otaczać ludźmi, którzy pomagają mi się rozwijać. 

Zdjęcia: Michał Szymanderski-Pastryk oraz Bart Staszewski (ujęcia z drona).

 

Tekst:

„Nie płacz Polsko”

Miałem dzisiaj w dzień, 

tak niewyobrażalny sen.

Taki wyrzut sumienia, że jestem.

A jednak mnie tu nie ma.

Kraj. Kraj. Don’t cry, że jesteś.

Miałem dziaiaj w dzień,

tak niewyobrażalny sen.

Śniło mi się, że

tu wszystko jest ok.

Kraj. Kraj. Don’t cry, że jesteś.

Miałem dzisiaj w dzień, 

tak niewyobrażalny sen.

Taki wyrzut sumienia, że jesteś.

Kraj. Kraj. Don’t cry, że jesteś.

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply