Album “Vienna Suite” projektu Piotr Damasiewicz Viennese Connection

Niedawno ukazała się nowa płyta “Vienna Suite” projektu Piotr Damasiewicz Viennese Connection. Już wkrótce pojawi się nasza recenzja tego albumu.

fot. materiały prasowe

Muzykę kwartetu najlepiej opisać jako „(…) ekspresyjną, wolną, choć bardzo rytmiczną i melodyjną, czasami maniakalną, zawsze graną z pasją i pełnią miłości, oddania…”.

 

Przywraca bliskie naszym sercom brzmienia jazzu lat 60. i 70., w których komponowane i wspólnie improwizowane partie miały równe miejsce, a energia między muzykami i słuchaczami podczas koncertu była kluczową częścią procesu tworzenia.

Piotr Damasiewicz – jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej. Jego albumy „Alaman”, „Imprographic” czy „Mnemotaksja” były wymieniane w czołówce najważniejszych płyt na polskiej scenie muzyki improwizowanej ostatnich lat. Damasiewicz jest zdobywcą Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut roku 2012 za album Hadrony, nagrany z orkiestrą kameralną Aukso.

W 2019 roku nakładem ‘Asitgmatic Records’ wydał długo oczekiwana przez fanów kolejna płytę w międzyczasie owianego legendą składu Power of the Horns “Polska”.

Obok własnych projektów takich jak Into The Roots, Piotr Damasiewicz Quintet, czy solo, Damasiewicz współpracuje także m.in. z portugalskim Red Trio, Spinifex, a także współtworzy z Emilio Gordoą Hangar Music i z Gerardem Lebikiem VeNN Circles.

Był członkiem międzynarodowych platform kreatywnych JazzPlaysEurope 2010, Take Five Europe 2013, Art Meetings, Melting Pot Jazztopad, a także kompozytorem współpracującym z European Jazz Network. Obecnie działa pod szyldem własnej, powołanej do życia inicjatywy wydawniczo-koncertowej L.A.S. listening and sounding.

W maju 2019 materiał “Vienna Suite” został nagrany w renomowanym studiu Amann w Wiedniu, podczas sesji z udzialem publiczności w ramach nowej inicjatywy i wytwórni lidera – L.A.S. listening and sounding, której głównym założeniem jest zaangażowanie odbiorcy w proces tworzenia, przez wykorzystanie jego wrażeń i odczuć w produkcji ostatecznego wyniku tego spotkania muzyk-słuchacz, jakim jest nagranie i jego oprawa. Winyl tej, wiedeńskiej edycji L.A.S-u ma polską premierę w październiku 2020 roku. Kwartet planuje europejską trasę koncertową w klubach i na festiwalach.

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply