“Lato smakuje”, czyli nowy singiel Marty Bijan

Nowy utwór Marty Bijan pod tytułem “Lato smakuje” jest pierwszym od ponad dwóch lat wydanym przez artystkę autorskim utworem. Wraz z premierą piosenki, w sieci pojawił się klip.

Teledysk jest owocem współpracy wokalistki z Tomkiem Janusem, odpowiadającym za reżyserię oraz Tomkiem Wilczyńskim – autorem zdjęć.

“Lato smakuje” jest duszną opowieścią o niedoczekaniu. O lecie, które powinno smakować słońcem, a smakuje szaleństwem, brakiem powietrza i bezmierną tęsknotą.

fot. materiały prasowe

Autorką tekstu i muzyki do ,,Lato smakuje” jest sama Marta Bijan, natomiast za produkcję muzyczną utworu odpowiada Haldor Grunberg, mający na swoim koncie współpracę z zespołami Mentor, Me And That Men czy grupą Behemoth.

Połączenie ich dwóch odmiennych światów wyznaczyło zupełnie nowy kierunek w muzycznej twórczości artystki – jest jeszcze bardziej mroczny i poetycki.

*****

Marta Bijan to wciąż nieodgadniona artystka. Już jej debiutancki album “Melancholia” wskazywał, że mamy do czynienia z niebanalną wokalistką, która ma coś ważnego do przekazania w swoich autorskich propozycjach. Podobnie jest z jej nowym utworem “Lato smakuje”. Tym razem dostaliśmy opowieść znacznie mroczniejszą, gęstszą od dźwięków i ciekawych rozwiązań muzycznych. Niewątpliwym atutem tej piosenki jest jej niepokojący, głęboki klimat, który pochłania niełatwym do zobrazowania wachlarzem nieco dołujących, ale jakże intrygujących emocji. To jest jak wejście do świata, którego trochę się boimy, ale przez to właśnie tak frapującego, że chcemy choć przez chwilę w nim pobyć. To bardziej dojrzała opowieść, za którą nie chowa się już trochę zalękniona i wycofana młoda dziewczyna. Muzycznie budzi skojarzenia z Laną Del Rey, chociaż ta kompozycja posiada znacznie więcej odcieni głównie ciemnych barw.

*****

Marta Bijan zadebiutowała na rynku muzycznym wydając w 2018 roku album pt. “Melancholia”. Płyta ukazała się wówczas pod naszym patronatem medialnym. Jednym z singli był wówczas utwór “Mówiłeś”, który w niespełna trzy miesiące po premierze osiągnął status Złotej Płyty.

 

muzyka, tekst: Marta Bijan

produkcja, miks, mastering: Haldor Grunberg

perkusja: Łukasz Kumański

 

Leave a Reply