“Ocieplenie”, czyli premierowy utwór zespołu PARA

PARA to nowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Kilka dni temu premierę miał autorski singiel PARY – nowego stanu skupienia na muzyce. Z tej okazji w sieci pojawił się teledysk do singla zatytułowanego „Ocieplenie”.

fot. Mirosław Sycz | noonpictures

“Ocieplenie” to słowo przynosi zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia. Taki też, jest utwór PARY – stanu skupienia na muzyce – dwuznaczny.

 

Mówi o zmieniającej się relacji między kobietą a mężczyzną, której początki wiążą się z pięknem, a wraz z upływem czasu ta koneksja zmienia się i więdnie. Ta relacja jest metaforą stosunków pomiędzy człowiekiem a planetą Ziemią.

*****

W “Ociepleniu” dostajemy opowieść napisaną własnym językiem artystycznym, co w przypadku debiutującego zespołu jest już dużym osiągnięciem. Wypowiedź została podana w subtelny sposób, ale jej czytelne przesłanie jest niezwykle istotne. Zresztą całość jest niezwykle spójna z muzyką, ale też teledyskiem, który został stworzony na potrzeby tego utworu. To jest jedna, spójna całość. Do tego dochodzi świeże brzmienie i sprawnie poprowadzona lina melodyczna, która opiera się na bardzo ładnych harmoniach. Wiele w tej propozycji przestrzeni i klimatycznych akcentów, które tworzą jakość tej propozycji. To nie jest debiutancki singiel zespołu PARY, ale pierwszy tak wyraźniej określający ich tożsamość muzyczną. Czyżby rodziło się kolejne ważne zjawisko na polskiej scenie muzycznej?

PARA o “Ociepleniu”:

“Postanowiliśmy w nasz muzyczny sposób pokazać światu, że globalne ocieplenie nie jest nam obojętne, zwrócić uwagę na to, że relacja człowiek – planeta, zmienia się i niestety idzie w złym kierunku. Robimy krzywdę pięknu, które nas otacza. Robimy bałagan we własnym domu. To nasza kropla w morzu działań związanych z walką z globalnym ociepleniem.  Być może “Ocieplenie” skłoni do refleksji i przyczyni się do zwiększania świadomości ekologicznej. Oby!”

PARA STAN SKUPIENIA NA MUZYCE

Choć nazwa w pierwszej kolejności sugeruje duet, PARĘ tworzą trzy osoby: Aleksandra Jabłońska – wokal, Jakub Cybula – produkcja, instrumenty klawiszowe, gitara oraz Piotr Królikowski – instrumenty perkusyjne.

PARA swoją twórczość opisuje jako “bezgranicze” gatunków muzycznych, odzwierciedlające stan skupienia umysłu. Choć historia ich trwania nie rozciąga się mocno na osi czasu, to nie przeszkodziło, by w tym czasie zdobyć już grono wiernych fanów, przyjaciół zespołu oraz niejedną nagrodę, na różnorodnych festiwalach i konkursach. Para występowała jako support największych, polskich gwiazd m.in Darii Zawiałow, Krzysztofa Zalewskiego, Natalii Nykiel, Pauliny Przybysz, Brodki, Łona i Webera, Meli Koteluk, Fisz Emade Tworzywo, Bovskiej, Margaret.

Zespół aktywnie koncertuje i stale poszerza repertuar, aktualnie pracuje nad debiutancką płytą.

Osiągnięcia:

LAUREACI KONKURSÓW: Festiwal Garaże, Jarocińskie Rytmy Młodych, Stage4You w Warszawie, Cudawianki – Lato zaczyna się w Gdyni, Gramy swoje, UNDERGRAMY, Alps Music Challenge, Zimowa Giełda Piosenki,
FEST MUZA, Niemen Non Stop.

WYRÓŻNIENIA: Festiwal SPAM w Lublinie Festiwal Garaże w Szczecinie Międzynarodowe konfrontacje muzyczne, Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne, Festiwal “Pamiętajmy o Osieckiej”.

FINALIŚCI: Start nagranie – Trójka Polskie Radio, Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie, FAMA Festiwal w Świnoujściu. Festiwal Supportów, Festiwal Piosenkarnia, Festiwal SPAM, Festiwal Wschody.

GOŚCIE RADIA: Trójka Polskie Radio, CZWÓRKA Polskie Radio, Radio Meloradio, Radio Opole, Radio Praga, Radio UWM FM, Radio Sygnały.

 

fot. Mirosław Sycz | noonpictures

Leave a Reply