Premierowy utwór “Gdy dorosnę” Ifi Ude

“Gdy dorosnę” to nowa propozycja Ifi Ude, która miała swoją premierę na początku września. Polsko-nigeryjska artystka tworzy w klimatach muzyki świata, śmiało łącząc etno/folk z elektroniką, a polską muzykę ludową ze swoimi afrykańskimi korzeniami.

Ifi Ude o singlu:
“Zdaję sobie sprawę,  że  często żyłam iluzją o świecie i o sobie. Nie boję się zadać uniwersalne pytanie o egzystencję człowieka. Czy jak poznamy prawdziwą ludzką naturę, bez masek i form, to czy starczy nam odwagi aby dalej żyć tak jak jak żyliśmy do tej pory. Nie szanując natury, zwierząt i siebie nawzajem. “Gdy dorosnę” to zderzenie dziecięcych wyobrażeń z dorosłą rzeczywistością. To utwór, w którym symbolicznie rozliczam pierwszą połowę swojego życia i pytam co dalej. Słowa do tego utworu zostawiają otwarte drzwi do dalszych poszukiwań  i realizacji.”

fot. Honorata Karapuda

*****

Ifi Ude nie tylko próbuje znaleźć odpowiedzi na bardziej egzystencjalne pytania, ale poszukuje też nowych, muzycznych rozwiązań, które stają się wykładnią jej muzyki. Tak też stało się w jej premierowej propozycji “Gdy dorosnę”. Artystka nie eksploatuje nadmiernie wokalu, pozwala mu wtopić się w poszczególne dźwięki, uwypuklając w ten sposób drobne ornamenty, ubogacające ten utwór. Pewne egzotyczna, etno-folkowa forma, wzbogacona została elektronicznymi i gitarowymi motywami. Całość jednak została ubarwiona w sposób stonowany. Nie znajdziemy tu przesadnej dynamiki i eksploatacji muzycznej, a pomimo tego nowa kompozycja tętni życiem. Artysta posiada umiejętność czerpania z wielu gatunków i przetwarzania ich na własną charakterystykę. To też ogromna zaleta jej premierowego utworu.

*****

Ifi Ude _IFEOMA_ to niezależna polska artystka o nigeryjskich korzeniach, która swobodnie przenika granice muzyki, sztuki i teatru. Ifi od początku swojej artystycznej drogi, poszerza świadomość wielokulturową w Polsce i za granicą. Jej pierwsza płyta „IFI UDE”, która powstała dzięki finansowaniu społecznościowemu (crowdfunding), była nominowana do Fryderyka za debiutu roku.

Pół-finalistka Must Be The Music, jest wokalistką, performerką, autorką tekstów i muzyki. Napisała książkę dla dzieci „Zebra” (wyd. Poławiacze Pereł). Występuje w Polsce i za granicą, m.in Opener’a, Woodstock, Ethno Jazz Festval (Polska), Fjúžn Festival (Słowacja), Art Geni Festival (Gruzja). Współpracowała z Teatrem Polskim, Teatrem Pieśni Kozła( Wrocław), Szkockim Teatrem Narodowym ( Glasgow), TR Warszawa.

Występowała w filmach „Essencial Killing” i „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. Ifi często współtworzy z artystami i producentami z całego świata. Współpracowała m.in z Polly Scattergood ( Kate Melua) i Jack Chown (Jessy Ware) z Londynu, Ori Avni (Tel Aviv), Zumbaland (Tibilisi). Razem z Andrzejem Krzywym współprowadziła telewizyjny program muzyczny „Od Opola do Opola”.

Prywatnie jest kochającą mamą, entuzjastką natury, ciekawych ludzi i książek.

„Gdy dorosnę” w serwisach streamingowych: https://ffm.to/IFIUDEgdydorosne

 

fot. Honorata Karapuda

Jedna odpowiedź do “Premierowy utwór “Gdy dorosnę” Ifi Ude”

Leave a Reply