Karolina Cicha i Kayah we wspólnym utworze “TANY”

Wspólny singiel Karoliny Cichej i Kayah zapowiada płytę Karoliny “TANY”, której premiera będzie miała miejsce 11 września tego roku.

Nie dajcie się jednak zwieźć temu przewrotnemu tytułowi. Artystki, nie tylko nie rozpaczają nad młodością, co odchodzi, ale z mocnym przytupem idą w “TANY”! I zachęcają do tego wszystkich, nie tylko tych ze swojego pokolenia. Karolina Cicha, jako jedna z najważniejszych polskich artystek nurtu folkowego, zaprosiła do wspólnego śpiewania Kayah, a ta dba o to by o Karolinie, nie było cicho…

fot. materiały prasowe

Do wspólnego utworu powstał Lyric Video, ponieważ dla Karoliny moc przekazu jaki niesie ze sobą tekst, jest zawsze bardzo ważny. Jednak by fani mogli nacieszyć się nie tylko tekstem i muzyką, ale także warstwą wizualną, artystki zadbały również o to by w klipie wystąpić.

“Płacz nad młodością, co odchodzi” Karolina Cicha, czyli autorka tekstu określa żartobliwie “lamentem autobiograficznym”. Niemniej utwór oddaje optymistyczny i taneczny charakter płyty “TANY”. W wykonaniu singla i klipu obu artystkom towarzyszy ujmujący dystans, siostrzeństwo i radość wspólnego tworzenia i śpiewania, a także przeżywania podobnych emocji. Efektem jest niezwykły kobiecy duet, który otwiera przestrzeń do nowego spojrzenia na upływający czas.

Kayah o singlu i Karolinie: 
„Jestem oczarowana Karoliną odkąd zobaczyłam ją w telewizji, siedzącą na krzesełku, akompaniującą sobie na akordeonie oraz różnych przeszkadzajkach i dzwoneczkach pozawieszanych na stopach. Do tego pięknie śpiewała. Już wtedy pomyślałam sobie, że byłoby idealnie zrobić z nią kiedyś wspólny utwór. Mijały lata, aż w końcu moje marzenie się spełniło i Karolina zapytała mnie czy zaśpiewałabym z nią któryś utwór na nową płytę. Wybór był duży i każdy utwór był szczególny, ale najbardziej przemówił do mnie „Płacz nad młodością, co odchodzi”. Nie tylko z uwagi na cudowny, pełen pokrzepienia i dystansu do siebie tekst, ale także za sprawą bardzo tanecznych rytmów. Praca na planie zdjęciowym, w domku działkowym, którego Karolina od niedawna jest właścicielką, w towarzystwie szarańczy komarów, wspominam jako jedno z najśmieszniejszych doświadczeń w moim życiu. Miałyśmy jeszcze całą masę kreatywnych pomysłów na to video, ale było ich tak dużo, że nie wszystkie mogły się w nim znaleźć. Pewnie wykorzystamy je następnym razem.”

Karolina Cicha jest jedną z najważniejszych polskich artystek na scenie folk. Kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka zasłynęła już z eksploracji muzyki tradycyjnej. Płytą “TANY” podejmuje dialog, tego co tradycyjne, z tym co współczesne. Bardzo aktualne problemy i tematy społeczne ubiera w nowoczesne taneczne rytmy i efekty dźwiękowe, zawsze jednak czerpiąc podłoże do utworów z tradycyjnej polskiej muzyki rodem ze swoich rodzinnych stron, czyli Podlasia.

Karolina Cicha o singlu i współpracy z Kayah: 
“Etniczną ekspresję głosu Kayah podziwiałam od wielu lat. Kayah była dla mnie uosobieniem rootsowej energii, kimś niezwykle prawdziwym i przekonującym w tym, co robi. Poznałam ją osobiście na backstage’u festiwalu w Opolu w 2015 roku. Ucieszyło mnie wtedy, że Kayah kojarzy moją twórczość inspirowaną Podlasiem. Od tamtej pory marzyło mi się, żebyśmy wykonały w przyszłości jakiś mój utwór wspólnie. Moment, w którym usłyszałam w studiu głos Kayah śpiewającej wraz ze mną “Płacz nad młodością, co odchodzi” był dla mnie zupełnie magiczny.
Szczególnie ucieszyło mnie, że Kayah z całej płyty “TANY” wybrała sobie piosenkę o tak delikatnej tematyce. Dodatkowy szacun za odwagę.”

Wszyscy, którzy dobrze znają twórczość Karoliny Cichej, wiedzą, że można spodziewać się twórczości na najwyższym poziomie. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji tego zrobić, polecamy singiel „Płacz nad młodością, co odchodzi” oraz całą płytę “TANY”. To pewne, że nie będziecie zawiedzeni.

 

Leave a Reply