“Wy i Mgły – Interaktywna Kompozycja” zespołu Mgły. Weź udział w projekcie

“Wy i Mgły – Interaktywna Kompozycja” zespołu Mgły to eksperyment muzyczny mający na celu stworzenie trzech utworów w okresie trzech miesięcy, przy realnym udziale fanów. Inicjatorem projektu jest gitarzysta i kierownik muzyczny zespołu – Piotr Grudziński. Pierwszym efektem tego przedsięwzięcia jest utwór “Nocny lot w nieznane”.

fot. materiały prasowe

 

Na oczach fanów, zarysy utworów, zamieniają się w zamknięte, wielowarstwowe aranżacje. Na najważniejsze zmiany w strukturze piosenek (bit, instrument towarzyszący, tekst), wpływ mają uczestnicy zabawy, głosując w przygotowanych przez zespół ankietach.

Zawsze w pierwszy piątek miesiąca (począwszy od 03.07), zespół prezentuje zarys nowego utworu. Taki szkic ma stałą formę (intro z motywem, zwrotka, refren) i jest zawsze przedstawiany na neutralnym brzmieniu i w sposób nie narzucający skojarzeń muzycznych. Wgrany lektor informuje jaka część jest w danym momencie. Dodatkowo, grupa przedstawia trzy skrajnie różne bity/rytmy perkusyjne, z których, za pośrednictwem ankiety, fani wybierają jeden.

W drugi piątek miesiąca, fani mają już okazję usłyszeć utwór wraz z wybranym przez nich bitem/rytmem. Tym razem, również za pośrednictwem ankiety, decydują o towarzystwie instrumentu, który na co dzień nie występuję w zespole. Do wyboru jest jeden z trzech (przykładowo – skrzypce, trąbka, saksofon, hang drum). Instrument ten, zawsze pojawi się w intro utworu (motyw) i być może w dalszych częściach.

W trzeci piątek miesiąca, uczestnicy eksperymentu, mają już możliwość usłyszenia utworu z wybranym przez nich bitem/rytmem i dodatkowym instrumentem. Na tym etapie, utwór nie posiada jeszcze tekstu i tego dnia, tradycyjnie za pośrednictwem ankiety, fani dokonują wyboru między trzema, zaproponowanymi przez nas, słowami lub zwrotami budzącymi różne skojarzenia (przykładowo: Miłość, Złość, Grecja). Słowo lub zwrot, które wybiorą, będzie inspiracją do napisania tekstu przez wokalistkę i autorkę tekstów MgiełEwę Wyszyńską.

W czwarty piątek miesiąca, zespół prezentuje utwór w finalnej wersji.

Kolejne odsłony muzycznego eksperymentu:

Miesiąc sierpień (drugi utwór) 07.08, 14.08, 21.08, 28.08
Miesiąc wrzesień (trzeci utwór) 04.09, 11.09, 18.09, 25.09

 

Leave a Reply