Tomasz Beksiński – dziennikarz zaangażowany w promocję muzyki. Jego rankingi polskich płyt z lat 70. i 80.

Tomasz Beksiński był dziennikarzem muzycznym i prezenterem radiowym. Słynął z ogromnej miłości do nie tylko polskich artystów, szczególnie tych z kręgów muzyki rocka progresywnego. Dziś w krótkim opisie wspominamy Tomasza i jego zaangażowanie w promocję niekoniecznie polskich artystów.

fot. fragment okładki książki Wiesława Weissa „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy”. Wydawnictwo Vesper, Czerwonak 2016

Wiele osób wychowujących się w latach 80. i 90. słuchało nocnych, kultowych audycji Tomasz Beksińskiego, który przez lata pracował w Polskim Radiu, w tym w radiowej Trójce.

W swoich autorskich audycjach prezentował albumy ze swojej bardzo bogatej kolekcji. To właśnie dzięki niemu słuchacze z całego kraju mogli poznać twórczość takich wykonawców jak Pink Floyd, The Cure, New Model Army, Camel, Yes, Peter Hammill czy Genesis. Przygoda Tomka z muzyką rozpoczęła się na przełomie lat 60. i 70., kiedy to rozkochał się w twórczości grup The Beatles i Black Sabbath.

Na początku z wielkiej, liverpoolskiej czwórki (The Beatles) najbardziej do gustu przypadła mu twórczość Ringo Starra. Dopiero w późniejszych latach na prowadzenie wysunął się John Lennon. Młody Beksiński uważał go za najbardziej kreatywnego, oryginalnego z członków FAB FOUR.

W 2016 roku do kin trafił film “Ostatnia rodzina” opowiadająca perypetie rodziny Beksińskich. Postać wykreowana przez Dawida Ogrodnika w żadnym stopniu nie przypominała Tomka. Nie miałem nigdy przyjemności poznać osobiście redaktora Beksińskiego. Moje wiedza i zdanie na temat Tomasza oparta jest jednak na zapisach wideo Zdzisława Beksińskiego, który z wielkim zapałałem nagrywał domowników podczas codziennych zajęć. Przyjaciele i współpracownicy zapamiętali legendarnego dziennikarza zupełnie inaczej. Wspominali go jako człowieka serdecznego, skromnego, uwielbiającego opowiadać żarty. “Mówi się, że twórca filmu biograficznego ma prawo przedstawić własną wizję postaci, nie musi trzymać się faktów. Przyjmuję ten argument do wiadomości, ale wydaje mi się, że wizja przedstawiona na ekranie nie może być krzywdząca dla tej postaci. A w moim odczuciu tak właśnie się stało” – powiedział Wiesław Weiss (redaktor naczelny pisma “Teraz Rock”, autor książki “Tomek Beksiński. Portret prawdziwy”). Książka napisana przez Pana Wiesława jest niejako odpowiedzią do tego, co zostało przedstawione w ekranizacji Jana P. Matuszyńskiego.

Tomasz Beksiński otaczał siebie i słuchaczy najlepszą muzyką. Muzyką emocjonalną, przy której nikt nie mógł przejść obojętnie. Ukształtował gusta wielu pokoleń i wciąż inspiruje młodych ludzi…

Gdy myślę o redaktorze Tomaszu Beksińskim widzę przed oczami baśniową postać, która ma wokół siebie magiczną aurę.

Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że “Beksa” był uosobieniem kunsztu dziennikarstwa muzycznego.

Tomasz Beksiński zmarł 24 grudnia 1999 roku (samobójstwo).

Chciałbym przedstawić rankingi polskich płyt Beksińskiego z lat 70. i 80.

 

LATA SIEDEMDZIESIĄTE:

 1. Czesław Niemen – “Niemen Enigmatic”
2. Czesław Niemen – “Marionetki”
3. SBB – “SBB”
4. Budka Suflera – “Cień wielkiej góry ”
5. Marek Grechuta – “Korowód”
6. Breakout – “Blues”
7. Mira Kubasińska i Breakout – “Ogień”

 

 

LATA OSIEMDZIESIĄTE:

1. Republika – “Nieustanne tango”
2. Porter Band – “Helicopters”
3. Klaus Mitffoch – “Klaus Mitffoch”
4. Maanam – “Nocny Patrol”
5. Rezerwat – “Rezerwat”
6. Lady Pank – “Lady Pank”
7. Obywatel GC – “Tak tak”
8. Maanam – “Maanam”
9. RSC – “RSC”
10. Voo Voo – “Sno – powiązałka”

 

 

Ranking powstał na podstawie książki Wiesława Weissa “Tomek Beksiński. Portret Prawdziwy”.

A wy jak wspominacie popularnego Beksę?

Mateusz Wawrzyszkiewicz

 

 

W 2016 roku ukazała się płyta z muzyką filmową – “Ostatnia rodzina”.

Muzyka z filmu „Ostatnia rodzina” to dwupłytowy album zawierający utwory ścisłe związane z rodziną Beksińskich. Pierwszy krążek to utwory popowe, których słuchał i którymi się inspirował Tomek Beksiński. Drugi krążek to kompozycje klasyczne, które towarzyszyły Zdzisławowi Beksińskiemu.

„Każdy kawałek na tym soundtracku i każdy, który jest w filmie ma swoją niepowtarzalną historię – chodzi zarówno o miejsce w sercu członków rodziny Beksińskich, jak i okoliczności, które pozwoliły na to, aby stał się elementem „Ostatniej rodziny”. Od początku było dla nas jasne, że w „Ostatniej rodzinie” musi być świetna muzyka. Takiej słuchali Beksińscy. Taką chcieliśmy mieć w filmie. Wiedzieliśmy też, że jest to niepowtarzalna okazja na stworzenie wyjątkowego soundtracku. To wspaniały kolaż dźwięków. Jedyny w swoim rodzaju. Tylko tu można w jednym miejscu spotkać Nicka Cave’a, Gustava Mahlera i Ultravox” – wyznaje reżyser filmu Jan P. Matuszyński.

„Ostatnia rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego. Film został bardzo entuzjastycznie przyjęty na festiwalu filmowym w Locarno a Andrzej Seweryn otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora! Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

Tracklista:

CD 1
1. Pieter Nooten & Michael Brook – Several Times I (Album Version)
2. Yazoo – Don’t Go (Album Version)
3. Joy Division – Love Will Tear Us Apart (Album Version)
4. The Moody Blues – Nights In White Satin (Album Version / Incl. Late Lament)
5. Budgie – Parents (Album Version)
6. Peter Gabriel – Lay Your Hands On Me (Album Version)
7. Marillion – Lavender (Album Version)
8. Sisters Of Mercy – This Corrosion (Album Version)
9. Roxy Music – More Than This (1999 Digital Remaster)
10. Talk Talk – Happiness Is Easy (Album Version)
11. Closterkeller – A Ona Ona (Remastered 2015)
12. Ultravox – Dancing With Tears In My Eyes (Album Version)
13. Nick Cave And The Bad Seeds – From Her To Eternity (Album Version)
14. Camel Pressure – Points (Album Version)

CD 2
1. Franz Liszt: A Dante Symphony – 2. Purgatorio
2. Edvard Grieg: Lyric Suite – 5. March Of The Trolls
3. Alfred Schnittke: Requiem – Credo
4. Claude Debussy: Sonata For Flute, Violin & Harp – 3. Finale
5. Franz Liszt: Tasso, Lamento E Trionfo
6. Gustav Mahler: Symphony No. 7 – 3. Scherzo
7. Gustav Mahler: Symphony No.10 – 1. Andante – Adagio
8. Gustav Mahler: Symphony No. 2 – 4. Ulricht
9. Atanas Valkov – The Last Family

 

Leave a Reply