Zapowiedź trzeciego solowego albumu Wojciecha Ciuraja

19 sierpnia, w setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego, ukaże się kolejny solowy album Wojciecha Ciuraja, zatytułowany „Dwa Żywioły”. Wkrótce poznamy klip promujący to wydarzenie, w którym gościnnie pojawi się Abradab.

Będzie to druga część zapowiadanego tryptyku śląskiego, przygotowywanego z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich. Pierwszy album – „Iskry w Popiele” okazał się wielkim sukcesem zarówno w kraju jak i zagranicą.

fot. materiały promocyjne

Ciuraj promował ten materiał m. in w Japonii, gdzie płyta doczekała się wydania dedykowanego na tamtejszy rynek. Gośćmi specjalnymi na tym wydawnictwie byli Józef Skrzek (SBB) i słynny aktor Marian Dziędziel.

Na drugim powstańczym albumie Ciuraj ponownie miesza style i gatunki, by możliwie jak najciekawiej opowiedzieć historię swojego regionu. Gośćmi specjalnymi na „Dwóch Żywiołach” są między innymi ceniony polski trębacz jazzowy – Piotr Schmidt, a także legenda polskiej sceny hip-hopowej – Abradab (Kaliber 44). Na program albumu składa się pięć kompozycji, w których Ciuraj postawił w większości na dłuższe formy, a prawdziwą ozdobą tego projektu jest wielowątkowa „Suita Czterech Rzek” trwająca niemalże 25 minut!

Choć Wojciech Ciuraj bez wątpienia zalicza się do twórców progresywnych, garściami czerpie z innych gatunków. „Dwa Żywioły” są najlepszym przykładem tego eklektycznego podejścia do współczesnego progrocka. Na albumie usłyszymy odważne eksperymenty z hip-hopem, jazzem, blues-rockiem, muzyką filmową czy klasycznym progrockiem. Dzięki niespotykanemu instrumentarium, a także uczestnictwu w projekcie gości reprezentujących najróżniejsze gatunki śląskiej sceny muzycznej, powstał album oryginalny i odważny, który pokazuje bogactwo tzw „śląskiego brzmienia”.

Skład:

Wojciech Ciuraj – gitara, mandolina, wokal

Abradab – wokal

Piotr Schmidt – trąbka

Daniel Arendarski – gitara

Dawid Makosz – instrumenty klawiszowe

Jacek Szuła – harmonijka ustna

Valyen Songbird – wokalizy

Klaudia Wachtarczyk  – gitara basowa

Dawid Klimuszko – perkusja

FB: facebook.com/wojciur/

Utwór “Iskier żar” pochodzi z poprzedniego albumu artysty – pierwsza część tryptyku śląskiego.

 

fot. okładka płyty “Dwa Żywioły”

 

 

Leave a Reply