ExMaanam z premierowym utworem “Koniec i początek”

Zespół exMaanam nagrał swój pierwszy utwór “Koniec i początek”, który powstał po porozumieniu byłych muzyków Maanamu Ryszarda Olesińskiego i Pawła Markowskiego z Kamilem Sipowiczem.

“Koniec i początek” to radosna wakacyjna piosenka, która ma nieść pozytywne emocje w tym trudnym dla wszystkich czasie a zwłaszcza dla artystów, którzy nie mogą koncertować.

fot. materiały prasowe

Piosenki “Koniec i początek” nie należy porównywać do starego Maanamu, gdyż propozycja sama w sobie pokazuje nowe oblicze zespołu, który funkcjonował przez jakiś czas m.in. z Ryszardem Olesińskim i Pawłem Markowskim. Kompozycja jest lekka, pełna swobody i świeżego powietrza, które wpuścił w nią Ryszard Olesiński. Jego charakterystyczna gitara przypomina pewne motywy z przeszłości, ale wokalistka wyraźnie sygnalizuje, że nie zamierza nikogo naśladować. Głos Agi Bieńkowskiej wyraźnie ucieka od jakichkolwiek skojarzeń, co jest atutem tego utworu. Letnia, niezobowiązująca piosenka została zbudowana na żywym, trochę niemodnym, ale przez to ciekawym brzmieniu.

Ryszard Olesiński: “To moja pierwsza kompozycja dla ex MAANAMU. Piosenka w zamiarze jest lekka, wakacyjna. Do współpracy zaprosiłem gościnnie Gertrudę Szymańską na instrumentach perkusyjnych oraz Tomasza Kupca na kontrabasie, który również został zaproszony do stałej współpracy jako gitarzysta basowy zespołu. Wokalnie wykonuje ją oczywiście nasza wspaniała wokalistka Aga Bieńkowska, której umiejętności aktorskie bardzo przydały się podczas kręcenia teledysku.

Los napisał taki scenariusz, że nie ma już z nami ani Kory ani Marka Jackowskiego. ExMAANAM nie jest kontynuacją dawnego MAANAMU. Nowe utwory exMaanamu oczywiście będą się pojawiały, ale nasze koncerty nadal składać się będą głównie z największych przebojów MAANAMU.”

Ryszard Olesiński to  polski gitarzysta rockowy. W latach 1980-86 oraz 1991-2003 występował w zespole Maanam. Brał udział w nagraniu wielu albumów studyjnych i wszystkich ścieżek koncertowych zespołu.

Wywodzi się z krakowskiej grupy muzycznej Piknik, z której wraz z bratem Krzysztofem Olesińskim (gitarzysta basowy w składzie zespołu w latach 1980-1981, 1992-2003) przeszedł do Maanamu. Występował również z Tadeuszem Nalepą.

Nową wokalistką exMaanamu została Aga Bieńkowska, prywatnie rozkochana w kulinarnych podróżach i tańcu dziewczyna z Mazur, a zawodowo – aktorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu, uhonorowana statuetką KREATONA i nagrodą im. Leny Starke.

Muzyka – Ryszard Olesiński

Słowa – Przemysław Pilarski

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply