25 – lecie płyty “?” zespołu HEY

“?” to trzeci studyjny album grupy Hey nagrany w 1995 roku. W tym roku przypada więc 25-lecie tej płyty. Z tej okazji przywołujemy kilka wspomnień związanych z tym wydarzeniem.

“?” – album studyjny zespołu Hey wydany w 1995 roku, na który złożyły się premierowe kompozycje oraz nagrania z wcześniej wydanego w tym samym roku minialbumu “Heledore”. Płyta nagrana w studiu S-4 w Warszawie osiągnęła status platynowej płyty.

Po świetnie przyjętym debiucie „Fire” (1993) i jego kontynuacji w postaci płyty „Ho!” (1994), zespół Hey powrócił z nieco innym albumem. Był nim „?”, na którym grupa Katarzyny Nosowskiej i Piotra Banacha (odpowiedzialny niemal za wszystkie kompozycje), pokazała się z bardziej dojrzałej, świadomej, choć wciąż rockowej strony.

 

„Pytajnik” ukazał się 9 października 1995 roku, a poprzedzała go będąca w sprzedaży EPka „Heledore”, na której otrzymaliśmy przedsmak tego, co miało wydarzyć się na tym krążku. Pierwszym zwiastunem tego wydarzenia została piosenka „Heledore Babe”. Była ona zaskoczeniem z kilku powodów. Nigdy wcześniej zespół nie pokazał się z tak melodyjnej strony, nigdy wcześniej też Katarzyna Nosowska nie śpiewała w tak subtelny, świadomy sposób, odsłaniając swoją mniej dziewczęcą, a bardziej kobiecą wrażliwość.

 

Ten album pokazywał szybki rozwój zespołu, czego potwierdzeniem był już bardziej zadziorny w refrenach „Anioł”. Każdy singiel był szeroko zauważony nie tylko wśród fanów Hey’a, bo docierał do szerszej grupy osób, które żyły muzyką lat 90.

Trzeci singiel z tej płyty, tj. „List” stał się ponadczasowym przebojem, będącym do dziś ważną częścią polskiej muzyki rozrywkowej. Piękna, poruszająca ballada, z fantastycznie poprowadzonymi harmoniami gitar, które nabierały tempa wraz z rozwojem rozpoznawalnej od pierwszych dźwięków melodii. Zespół doskonale panował nad poszczególnymi momentami na tej płycie. Dramaturgia utworów była wyważona, chociaż nie zabrakło mocniejszego uderzenia, chociażby w „I don’t know” i „Je-łe”. Podobnie było w świetnie podrasowanym basem, a także histerycznym wokalem utworze „Musli”. Doszła do tego bardzo dobra jak na tamte czasy produkcja, dzięki czemu materiał ten wciąż się broni, nie tracąc nic na swojej atrakcyjności.

Ważną część stanowiły też teledyski, które nie były już tak surowe i jeszcze lepiej korespondowały z przekazem. W takiej sukni jak w „Heledore Babe” już nigdy później nie mogliśmy zobaczyć Nosowskiej. Każdy klip był w podobnej, zamkniętej stylistyce – przemyślana realizacja, kolorystyka i świetne zdjęcia. Niestety nie wszystkie klipy dostępne są na oficjalnych kanałach.

Wychodząc ze stylistyki grunge, Hey zaczął grać bardziej rock’n’rollowo („Just Another Day”), z naciskiem na niejednoznacznie prezentujące się ballady („Prawda”). Album „?” doczekał się także anglojęzycznej wersji, która miała być początkiem kariery bandu zagranicą. W 1995 roku zespół intensywnie koncertował, odbywając m.in. dwie trasy po USA. W październiku duża trasa po Polsce wsparła wydanie albumu ”?”.

Łukasz Dębowski

 • Katarzyna Nosowska – śpiew
 • Piotr Banach – gitara
 • Marcin Żabiełowicz – gitara
 • Jacek Chrzanowski – gitara basowa
 • Robert Ligiewicz – perkusja
 • Leszek Kamiński – realizacja dźwięku, produkcja muzyczna, mastering
 • Julita Emanuiłow – mastering
 • Izabelin Studio – produkcja
 • Maria & Łukasz „Thor” Dziubalscy – zdjęcia, projekt graficzny i realizacja
 • Marlena Bielińska – zdjęcia zespołu

 

1.„Wczesna jesień”Katarzyna NosowskaPiotr Banach4:45
2.„Dorosłość jak początek umierania”Katarzyna NosowskaPiotr Banach3:27
3.„Prawda”Katarzyna NosowskaPiotr Banach4:40
4.„I don’t know”Katarzyna NosowskaPiotr Banach3:41
5.„Anioł”Katarzyna NosowskaPiotr Banach4:34
6.„Kropla”Katarzyna NosowskaPiotr Banach3:08
7.„r.e.r.e.”Katarzyna NosowskaMarcin Żabiełowicz3:38
8.„As Raindrops Fell”Katarzyna NosowskaPiotr Banach3:20
9.„Musli”Katarzyna NosowskaPiotr Banach2:54
10.„List”Katarzyna NosowskaJacek Chrzanowski4:40
11.„Fire Of My Soul”Katarzyna NosowskaPiotr Banach3:00
12.„Heledore babe”Katarzyna NosowskaMarcin Żabiełowicz3:45
13.„je-łe”Katarzyna NosowskaPiotr Banach3:00
14.„Just another day”Katarzyna NosowskaPiotr Banach2:59
15.„Gdy mnie sen zmorzy”Katarzyna NosowskaPiotr Banach4:08

 

2 odpowiedzi na “25 – lecie płyty “?” zespołu HEY”

  1. Dziękujemy za sprostowanie. W Internecie bardzo niewiele informacji jest na ten temat, a jedno ze źródeł przekazało nam taką informację:
   Data premiery: 9 października 1995
   Wytwórnia: PolyGram
   Nośniki: CD · kaseta

Leave a Reply