“A Girl at Dusk” (“Zachodźże Słoneczko”), czyli pierwszy solowy utwór Basi Bartz

Basia Bartz prezentuje swoją pierwszą solową propozycję. 20 czerwca premierę miał jej utwór “A Girl at Dusk” (“Zachodźże Słoneczko”), który artystka nagrała wspólnie z producentem i muzykiem ludowym Benem Walkerem.

Muzyka folkowa (nie tylko polska zresztą) zawsze była mi bliska, gdy więc poczułam wewnętrzną potrzebę, by zacząć tworzyć coś własnego, gdy pokonałam swoje opory (dużo łatwiej być muzykiem do wynajęcia, niż podjąć ryzyko robienia muzyki solo!! Poświadczyć o tym mogą moje już z lekka stargane nerwy) i zabrałam się za śpiewanie i komponowanie, w pierwszym odruchu sięgnęłam po moją ulubioną polską piosenkę folkową “Zachodźże Słoneczko”.- jak informuje artystka.

fot. materiały prasowe

 

“Zachodźże Słoneczko” nagrała z uznanym brytyjskim gitarzystą i producentem Benem Walkerem, w jego studio w Brighton, na dwa dni przed zamknięciem Wielkiej Brytanii. Ponieważ piosenka skierowana jest do słońca, wokalistka postanowiła ją opublikować w dzień równonocy, który w tym roku przypada na 20 czerwca.

Artystka zamierza kontynuować współpracę z Benem i przygotowuje się już do nagrania kolejnych utworów.

Basia Bartz urodziła się i wychowała w Polsce. Przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii ponad 10 lat temu. Jako skrzypaczka grała w wielu różnych zespołach, biorąc udział w sesjach nagraniowych oraz jeździła z koncertami po UK i Europie. Ronnie Scotts, Kentish Town Forum, The Roundhouse, Queen Elisabeth Hall, to tylko niektóre z londyńskich miejscówek, gdzie udało jej się zagrać z jednym z zespołów, czy też w kwartecie lub sekcji smyczkowej.

Zainspirowana otaczającymi ją muzykami, Basia zaczęła śpiewać i komponować własne piosenki w 2019 roku. Jej pierwsze wydawnictwo to polska piosenka ludowa „Zachodźże Słoneczko” („A Girl at Dusk”). Piosenka jest lamentem śpiewanym przez dziewczynę do zachodu słońca. Emocje wywołane w piosence silnie rezonują z Basią.

Artystka przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii bez żadnego wsparcia finansowego, ucząc się angielskiego od zera podczas wykonywania różnych prac, jednocześnie kończąc studia. Piosenka jest hołdem dla wszystkich, którzy muszą pracować ponad swoje możliwości, często bez żadnej pomocy. 

Do projektu Basia zaprosiła znanego producenta i muzyka ludowego Bena Walkera.  Przy napiętych harmonogramach prawie rok zajęło zanim udało się ustalić datę rozpoczęcia prac nad muzycznymi pomysłami Basi. W tym momencie zaczęły pojawiać się wieści o kryzysie związanym z Covid-19. Basia i Ben w poczuciu zaniepokojenia i przytłoczenia nadchodzącą pandemią nagrali „A Girl At Dusk” w ciągu czterech godzin. Powstał utwór pełen harmonii skrzypiec, instrumentów perkusyjnych w przejmującym i epickim odtworzeniu tej tradycyjnej pieśni ludowej. Basia i Ben planują w najbliższej przyszłości nagrać więcej oryginalnych piosenek inspirowanych folklorem.

Piosenka pojawiła się najpierw na Bandcampie, a następnie, parę tygodni później trafi na pozostałe platformy (Spotify, iTunes etc.) W przygotowaniu jest też video, a zaprzyjaźniony ze mną DJ, z którym współpracowała już wcześniej przy jego produkcjach house, przygotowuje remix tego utworu.

Piosenki można posłuchać tutaj:

https://soundcloud.com/basia_bartz/a-girl-at-dusk/s-Assx5CptcFe

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply