Pendofsky i jego “13 Maja w Piątek”. Posłuchaj premierowego utworu

“13 Maja w Piątek” to najnowsza propozycja Pendofskiego, która jest zapowiedzią  nadchodzącej płyty “Gumolit”. Premiera albumu zapowiadana jest na jesień 2020.

Jest to debiut Pendofskiego jako wokalisty, oraz debiutancki singiel wydany przez wytwórnię Judasz Records, Wydajemy Najlepszych.

Za pierwszą solową płytę Pendofsky został nagrodzony Mateuszem Trójki (2015) w kategorii debiut jazzowy roku.

fot. materiały prasowe

Na “Gumolicie” będzie jednak kilka featuringów wokalnych, i trochę więcej rockendrolla.

Pendofsky jako pierwszy współczesny basista – solista zdecydował się nagrać album na starych zapomnianych instrumentach z czasów Bloku Wschodniego, zwanych Komunobasami. Paradoksalnie dzięki temu płyta brzmiała świeżo i bardzo interesująco, co doceniła krytyka i fani.

*****

“13 Maja w Piątek” to muzyczna torpeda, uderzająca czystą rock’n’rollową energią. Pendofsky posługuje się niewspółczesnymi metodami w podejściu do samej formy, ale na tyle świeżymi, by móc przykuwać uwagę na dłużej. Punkowa zadziorność dodaje tej propozycji charakteru i pewnego luzu. Zresztą idzie ona z charyzmą samego artysty, który jak się okazuje dobrze radzi sobie także jako wokalista. Nie da się ukryć, że Marcin Pendowski daje swój znaczący upust jako gitarzysta. Tak ma być. Mocne uderzenie! Do tego dochodzi nieco prześmiewczy tekst. Nie ma możliwości, żeby ten kawałek kimś nie potrząsnął. Wskazane wielokrotne zapętlenie! To działa.

*****

Liderem projektu Pendofsky jest basista, Marcin Pendowski, nominowany dwukrotnie do nagrody Fryderyki (z zespołem Artrosis, wyd. MM Productions), współkompozytor pierwszej produkcji dla Discovery Channel, muzyki do filmu “Solidarność. Początek Rewolucji”. Artysta współpracował i z wieloma artystami sceny jazzowej: Kubą Stankiewiczem, Grzegorzem Nagórskim, Eleine Simpson, Velerie Scott, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Moniką Borzym, Milo Kurtisem.

Obecnie poza autorskim projektem Pendofsky jest członkiem zespołu Fisz Emade Tworzywo, z którym dostał Złotą i Platynową płytę za album “Mamut”, a później kolejne płyty grupy, tj. “Drony” i “Radar”. Wieloletni współtwórca magazynu Basista, gdzie prowadzi warsztaty basowe, testy starych instrumentów i wywiady z muzykami. Prowadzi aktywnie swój kanał na YT, gdzie zgromadził jedną z większych na świecie kolekcji brzmień basów w postaci autorskich testów video oraz prezentuje wykonania w cyklu Pendofsky Meets Friends z uzdolnionymi wokalistami.

Pendox – gitara, bas, voc, tekst, melodia, miks, master i produkcja
Tomasz Waldowski – perkusja
Michał Sowa – chórki
Produkcja Video – Pendofsky@Judasz Records Wydajemy Najlepszych

Facebook: www.facebook.com/pendofsky/
Instagram: www.instagram.com/marcinpendowski/

 

fot materiały prasowe

Leave a Reply