HOOK – “Próchno” [RECENZJA]

Nasz ocena

Na początku tego roku ukazał się najnowszy album zespołu HOOK pt. “Próchno”. Płyta została wydana przez wytwórnię Góra Muzyki. Prezentujemy naszą recenzję tego albumu.

fot. okładka płyty (Mateusz Twardoch)

Recenzja płyty “Próchno” – Hook (2020)

Druga płyta zespołu Hook to propozycja dla wszystkich, którzy tęsknią za prawdziwym rock’n’rollowym graniem. „Próchno” to dawka mocno energetycznych, gitarowych kompozycji, które nawiązują stylistycznie do najlepszych momentów lat 90.

 

Na przestrzeni lat muzyka rockowa zmieniała się, przez co została sprowadzona do jednego z gatunków szeroko pojętej alternatywny, która za wszelką cenę musi ewoluować, żeby nie stać się archaizmem przeszłości. Stąd częsty romans muzyki gitarowej z elektroniką i bardziej syntetyczne jej odmiany.

Natomiast zespół Hook idzie pod prąd tym oczekiwaniom, nawiązując w swojej muzyce do klasycznie brzmiącego rocka, a nawet mocniejszych jego odmian (”Oddycharz”). I trzeba przyznać, że im mocniej, tym lepiej. Właśnie te najbardziej hardrockowe momenty tętnią intensywnością doznań i pokazują siłę zespołu.

Bronią się także niektóre wolniejsze momenty, w których najwyraźniej odnaleźć klasyczną melodykę. Choć nawet w tych utworach znajdziemy dynamiczniej brzmiące partie gitarowe („Próchno”). Zdarzają się piosenki zbyt odtwórcze, nieco skostniałe w swej formie („Gnojek”), jednak w przeważającej częściej mamy do czynienia z charakternym, bardzo dojrzałym uderzeniem („WychOFFanie”).

Ważną częścią twórczości grupy jest przekaz. To on potwierdza istotność każdego utworu. Teksty Marcina Michalczyka są uniwersalnym zapisem problemów nie tylko dzisiejszych czasów. Hook nie boi się podejmować trudnych tematów, stąd pojawiają się teksty o wychowaniu młodzieży, obłudnym patriotyzmie, alkoholizmie i mobbingu. Czasem uderzają zbyt proste rymy, jednak wszystkie interpretacje wokalisty Mateusza Salaty są na najwyższym poziomie. To żywy rockowy głos, który doskonale odnajduje się w takim stylu muzycznym.

W czytelnej formie mamy do czynienia z wyraźną rytmiką, co potwierdza umiejętność tworzenia przeszywających, czasem ciężkich, ale na swój sposób przebojowych kompozycji. I pomimo bezpośrednich nawiązań do klasyki muzyki rockowej, Hook pozostaje indywiduum w  tym gatunku. Album „Próchno” zawiera utwory rozpisane według niewspółczesnego wzoru, które wciąż są pełne świeżości, profesjonalizmu i pasji.

Łukasz Dębowski

 

Skład zespołu:

Mateusz Salata – gitara, wokal
Paweł “OKO” Okła – gitara, wokal
Marcin “BRODA” Padusiński – gitara basowa
Bartek Adamczyk – perkusja

Teksty: Marcin Michalczyk

Płytę możecie nabyć tutaj: https://goramuzyki.pl/produkt/prochno/

 

fot. materiały prasowe (Przemysław Sękowski)

Leave a Reply