“Męskie Granie 2019. Dogrywka” [RECENZJA]

Nasz ocena

Niedawno swoją premierę miał album “Męskie Granie 2019. Dogrywka“, będący uzupełnieniem bestsellerowej płyty “Męskie Granie 2019”. Wśród piosenek znajdziemy propozycje Organka, Krzysztofa Zalewskiego, Ani Rusowicz, Natalii Przybysz z Ralphem Kaminskim, Nosowskiej i wielu innych. Album ukazał się pod naszym patronatem medialnym, a dziś prezentujemy recenzję tego wydarzenia.

Recenzja płyty “Męskie Granie 2019. Dogrywka” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2020)

Dziesiąta, jubileuszowa trasa Męskiego Grania przeszła do historii. Był to wspaniały okres dla odbiorców, organizatorów i artystów. W trakcie trwania trasy na scenie kultowego festiwalu pojawili się najciekawsi polscy artyści.

Już sam skład Męskiej Orkiestry dowodził, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym – Krzysztof Zalewski, Katarzyna Nosowska, Igor Walaszek i Tomasz Organek. Hymn zeszłorocznej edycji napisała Nosowska z Marcinem Macukiem.

Nie wiem, czy będę do końca obiektywny, ponieważ jestem wielkim fanem tego przedsięwzięcia. Co roku niesamowicie wczuwałem się w klimat, dobór polskich szlagierów oraz w listę zaproszonych gości.

Album „Męskie Granie 2019. Dogrywka” stanowi przedłużenie tych wspomnień. Jest też specjalnym dodatkiem do albumu „Męskie Granie 2019”, który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia i uzyskał status platynowej płyty.

Nasz portal ma przyjemność promować najnowsze wydawnictwo, na które wielu słuchaczy wyczekiwało z zapartym tchem. Nie można koło takiej pozycji przejść obojętnie.

Męskie Granie to kultowy projekt, którego pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Od początku istnienia przyciągał największych twórców muzyki oraz słuchaczy w całym kraju. Projekt ma na celu zaprezentowanie twórczego oblicza polskiej sceny muzycznej oraz zachęcenie publiczności do muzycznych eksperymentów.

Redaktor Piotr Stelmach, który jest dyrektorem artystycznym wydawnictw wypowiedział się następująco:

“To są płyty, które są przedłużeniem wspomnień, ale też odpowiadają od samego początku na bardzo duże zapotrzebowanie słuchaczy na te koncerty i na posiadanie takich koncertów w swoich płytotekach. Mieliśmy podczas tej jubileuszowej dziesiątej trasy Męskiego Grania „klęskę urodzaju”, bo było mnóstwo znakomitych występów zarejestrowanych przez wozy Polskiego Radia, mogliśmy wybierać, przebierać”.

Płytę otwiera bardzo znany utwór dwóch wspaniałych – Macieja Maleńczuka i Wojciecha Waglewskiego. Redaktor Stelmach wiedział, jaka kompozycja będzie najlepszym z możliwych “otwieraczy”.

Potem już wszystko poszło z z “górki”. Przez duet Mazolewski/Porter i genialne Lao Che dochodzimy do The Dumplings z Justyną Święs i Kubą Karasiem na czele. Słyszałem wiele razy na koncercie ich piosenkę “Kocham być z tobą”, ale ta wersja bez cienia wątpliwości jest najlepsza.

Następnie możemy usłyszeć wspaniałe elektroniczne brzmienia autorstwa Bass Astral x Igo i utwór pt. “It’s Only Emotion”.

Po wspaniałych chłopakach nastąpił czas królowej polskiego big beatu – Ani Rusowicz. Jej wykonanie utworu grupy “2+1” z Stevem Nashem wskakuje na najwyższy stopień podium. Niezwykłe wykonanie oddaje szacunek dla zespołu “2+1”.

Dalsza część albumu to szlagiery, który każdy z nas bardzo dobrze zna. Utwory, które nie raz, nie dwa podbijały listy przebojów w całym kraju.

Należy zwrócić uwagę na wspaniały “tribute to…” Wojtka Waglewskiego, Pauliny Przybysz, Rity Pax i Vito Bambino dla Tadeusza Nalepy i formacji Breakout (“Oni zaraz przyjdą tu”). Jedna z najbardziej znanych pozycji w twórczości legendarnego muzyka wykonana została przez artystów wyznaczających muzyczne trendy w ostatnich kilkunastu latach na rodzimej scenie muzycznej.

Każdy utwór na albumie jest cudowny. Jedyny mały minus muszę (niestety) zapisać przy nazwisku Kasi Nosowskiej. Nie wynika to z oceny samego wykonania, a mojego mniejszego entuzjazmu w stosunku do płyty “Basta”, z której pochodzi utwór “Brawa dla Państwa”.

Trzeba przyznać, że album “Dogrywka” pomimo różnorodności jest bardzo spójny i naprawdę bardzo potrzebny. Aż żal byłoby, gdyby tak wspaniałe wykonania w żadnym stopniu nie zaistniałyby na “Męskich” albumach. Uzupełnienie “Męskiego Grania 2019” budzi nie tylko nostalgię za tym, co minęło, ale stanowi też ważną retrospekcję historii polskiej muzyki, która nieustannie zasługuje na przypominanie. Spróbujcie nie zachwycić się poszczególnymi wykonaniami na tej płycie. Nie da się!

W obliczu obecnych wydarzeń “Dogrywka 2019” może stanowić też doskonałą formą zastąpienia letnich festiwali Męskiego Grania, które w tym roku prawdopodobnie się nie odbędą. Nie jest to jednak płyta na otarcie łez, a pełnoprawny zestaw porywających swoją żywiołowością wykonań.

Bardzo się cieszę, że z polską muzyką dzieje się tak dobrze!

Mateusz Wawrzyszkiewicz

 

Tracklista:

1. Maleńczuk & Waglewski – Koledzy

2. Mazolewski/Porter – Six Feet Under

3. Lao Che – United Colours Of Armagedon

4. The Dumplings – Kocham być z Tobą

5. Bass Astral x Igo – It’s Only Emotion

6. Ania Rusowicz feat. Steve Nash – Iść w stronę słońca (Tribute to 2+1)

7. Łąki Łan – Bombaj

8. Paulina Przybysz & Rita Pax feat. Vito Bambino & Wojciech Waglewski – Oni zaraz przyjdą tu (Tribute to Breakout)

9. Kortez – Dziwny sen

10. Krzysztof Zalewski – Zboża

11. Natalia Przybysz feat. Ralph Kaminski – Sto lat

12. Skalpel Big Band – Simple

13. Nosowska – Brawa dla Państwa

14. Voo Voo feat. Monika Borzym & Ritmo Bloco – Flota zjednoczonych sił

15. Ørganek – Niemiłość

 

Leave a Reply