OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Tym razem najpopularniejszą polską płytą został krążek “Śpiewnik domowy” – Łona i Webber. Recenzję tego albumu znajdziecie na naszym portalu. Sprawdźcie pełną dziesiątkę.
fot. materiały prasowe
1. „Śpiewnik domowy” – Łona i Webber. Łona i Webber wracają po prawie czterech latach od „Nawiasem mówiąc”, tym razem z epką. „Śpiewnik domowy” to siedem premierowych piosenek (i jeden remiks), składających się na najbardziej koncepcyjne wydawnictwo szczecińskiego duetu. Album jest głosem w dyskusji o tożsamości, z naciskiem na różnorodność fragmentów, z jakiej potrafi być ona utkana i jak dalekie niekiedy inspiracje mają na nią wpływ. Akcenty z różnych zakątków świata splatają się w „Śpiewniku” z opowieścią kameralną, często czerpiącą z dalszego czy bliższego sąsiedztwa, czy wprost: z domu.
Ile kultur styka się w jednej osobie? Recenzja EP „Śpiewnik Domowy” Łony i Webbera
2. “Romantic Psycho” – Quebonafide. To długo wyczekiwany, czwarty album Quebonafide. Wydawnictwo ukazało się 3 kwietnia 2020 roku nakładem wytwórni QueQuality.
3. „Ogarnięte” – Joda. B.O.R. Records prezentuje album Joda – „Ogarniente”. Pomorski raper zabiera nas ponownie do mocno zakraplanego, betonowego świata, w którym słychać przede wszystkim bangerowe brzmienia. Podobnie jak na poprzedniej produkcji, bezkompromisowa i agresywna nawijka miesza się z czarnym humorem autora. Całość została dodatkowo wzbogacona o bardziej dojrzałe treści i eksperymentalne dla Jody produkcje.
4. „Na swoim” – Major SPZ. To czwarty solowy album Majora SPZ. Przy tym wydawnictwie artysta powraca w pewien sposób do korzeni, stawiając na klimat z dobrze Wam znanych „Nielegali”. Nowoczesne brzmienie i bezkompromisowa nawijka to dwie cechy, które najlepiej oddają to, co znajdziecie na albumie. Major nie zwalnia tempa, a jego rapowa forma stale rośnie. Na płycie raper lawiruje pomiędzy soczystymi bangerami, ulicznym storytellingiem, a nawet motywującymi, dającymi energetycznego kopa kawałkami.
5. „Chrust” – Igor Herbut. Na solowy album Igora Herbuta czekaliśmy przez ponad osiem lat, ale warto było uzbroić się w cierpliwość. ,,Chrust” to pierwszy solowy album artysty – piękny, dojrzały i bezwzględnie szczery. Igor choć znany jest z troski o swoją prywatność, nowym albumem wpuszcza słuchaczy w swój świat i pozwala im przekroczyć swoją sferę intymną. Fani talentu wokalnego Igora z pewnością nie będą zawiedzeni, albowiem postawił sobie poprzeczkę jeszcze wyżej niż dotychczas. Niepowtarzalna barwa, błyskotliwa technika i emocjonalne interpretacje tekstów – na tej płycie są dopracowane do perfekcji.
6. „Kuchnia Polska / Fundament” – Kuba Knap.
7. „Wróg publiczny” – Kaczor BRS. Album „Wróg publiczny” jest odpowiedzią na liczne przeciwności losu oraz czarny PR stworzony przez antagonistów Kaczora BRS. Cechuje się różnorodnością brzmieniową oraz stylistyczną. Pokazuje osobowość Kaczora BRS oraz historię jego życia, bez owijania w bawełnę i zbędnej koloryzacji. Na najnowszym wydawnictwie usłyszymy licznych gości, reprezentujących starą i nową szkołę.
8. „Męskie Granie 2019. Dogrywka”. Album „Dogrywka” stanowi przedłużenie tych wspomnień. Jest też specjalnym dodatkiem do albumu „Męskie Granie 2019”, który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku nakładem Polskiego Radia i uzyskał status platynowej płyty. Agencja Muzyczna Polskiego Radia ma przyjemność być wydawcą tych niezwykłych rejestracji i wspierać trasę od samego początku. Tym razem również nie zabrakło utworów największych twórców sceny alternatywnej.
9. “Kundel” – Artur Rojek. Prawie 6 lat po premierze solowego debiutu, Artur Rojek wraca z albumem zatytułowanym „Kundel”. „Dlaczego kundel? Kundel to dla mnie ktoś pozornie mało ciekawy z ukrytym skarbem wewnątrz. Często wydaje się jakby prowadził szare i mało interesujące życie. Specjalnie nie błyszczy i ma widoczne wady, ale wcale się tego nie wstydzi. Woli to, niż być dla siebie obcym. Kundel budzi tęsknotę za prostym życiem, docenianiem tego, co się ma i akceptację siebie takim, jakim się jest – bezwstydnie i odważnie”.
10. „Niemożliwe” – Kwiat Jabłoni. Rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewiczowie jako Kwiat Jabłoni po raz pierwszy zaprezentowali się polskim słuchaczom w marcu 2018 r., wypuszczając do sieci piosenkę „Dziś późno pójdę spać” wraz z teledyskiem, który na YouTube wyświetlony został już ponad 4,5 mln razy. Drugim singlem promującym płytę została tytułowa piosenka „Niemożliwe”. Na album wyprodukowany przez Kwiat Jabłoni oraz debiutującego realizatora dźwięku Łukasza Ziębę składa się 12 utworów. Są to autorskie, refleksyjne piosenki z polskimi tekstami wykonane na dwa głosy, mandolinę i fortepian, wzbogacone elektronicznymi brzmieniami.