“Feniks”, czyli premierowy utwór zespołu Obrasqi

1 kwietnia zespół OBRASQi zaprezentował premierowy utwór “Feniks”. Data była nieprzypadkowa, gdyż dokładnie wtedy przypadała pierwsza rocznica powstania grupy. Nowa kompozycja jest instrumentalną odsłoną ich twórczości.

Gościnnie na skrzypcach zagrała Anna Manicka, z-ca koncertmistrza Opery Bałtyckiej.

fot. Ryszard Dominowski

 

“W końcu chcieliśmy szerszemu gronu pokazać instrumentalny utwór, i Feniks dzięki pięknym skrzypcom Anny Manickiej jest tym, o co nam chodziło. Łączy piękno melodii żywych skrzypiec, wokalizy i pulsu, czyli wszystkiego tego, co tak bardzo lubimy” – jak informuje wokalistka Monika Dejk-Ćwikła.

“Feniks” pokazuje, że zespół nie zamyka się w jednej konwencji muzycznej. To dowód na to, że ich twórczość jest eklektyczna, ale z zachowaniem pewnej charakterystycznej dla nich myśli artystycznej. Obrasqi nie idą na łatwiznę, budują kompozycje zawoalowane i na swój sposób wymagające zaangażowania. Taka też jest ich nowa propozycja. Pomimo instrumentalnej budowy, pojawia się wokaliza, która stanowi jednak element dodatkowego instrumentu. Motywem przewodnim stają się umiejętnie wplecione skrzypce, które prowadzą całą kompozycję. Do tego wciąż mamy do czynienia z wciągającym, nieco hipnotycznym klimatem. Dźwięki na swój sposób snują się narkotycznie i dodają istności temu utworowi. To piękna, aczkolwiek niejednoznaczna opowieść muzyczna, która jak się okazuje powstała dużo wcześniej, jeszcze przed pierwszymi, pełnoprawnymi dokonaniami zespołu.

Feniks to symbol, może w tych trudnych czasach stanie się przekazem…

„Feniks” jest w zestawie do głosowania Listy Przebojów Polskiego Radia Programu 3 oraz Listy Przebojów Polskiego Radia Rzeszów.

OBRASQi to Monika – śpiew, teksty, Artur – gitary, klawisze, loop, Jarek – perkusja. Działają od kwietnia 2019 roku. W tym czasie wystąpili u Tomasza Żądy w audycji Trójka Żąda Debiutów, zagrali na żywo w MiniMax Piotra Kaczkowskiego, a ich singiel “Dopowiedzenia” dotarł do 27 miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego i na szczyt Listy Polskiego Radia Rzeszów.

Pod koniec 2019 roku wydali maxisingiel “HolyGram”, który znalazł się na pierwszym miejscu listopadowego zestawienia Będzie Głośno radiowej Czwórki. Zostali finalistami Muzycznego Odkrycia Roku Metropolii, a także zdobyli statuetkę MusicLife Awards w kategorii Nowa Muzyka.

Oprócz własnych kompozycji zespół ma w swoim repertuarze cover A-Ha „Hunting High & Low” z polskim tekstem oraz „Nie czekaj” Barbary Wrońskiej, który to zdobył nagrodę II stopnia w konkursie “Bierz życie rogi” zorganizowanym przez Barbarę Wrońską w inicjatywie z pewnym bankiem.

W sieci znajdziecie także poprzednie propozycje zespołu – “HolyGram” i “Najbardziej Ciemny Świt”.

◼ Odwiedź Fanpage: https://www.facebook.com/obrasqi

◼ Zobacz Instagram: https://www.instagram.com/obrasqi

 

fot. materiały promocyjne

Leave a Reply