Premierowy utwór “Smutna piosenka” zespołu Mgły i zapowiedź debiutanckiej płyty

Singiel “Smutna piosenka” zapowiada debiutancki album zespołu Mgły. Płyta “Samotna podróż do Arkadii” ukaże się 24 kwietnie pod naszym patronatem medialnym. Zachęcamy do obejrzenia teledysku kręconego jesienią ubiegłego roku w Rzymie.

“Tę historię można odczytywać na wiele różnych sposobów. Dla nas jest zapisem wspomnień, które już nie wrócą i sekretów, które na co dzień nosimy w swoim sercu.” – jak informuje zespół i dodaje:

fot. materiały promocyjne

Kilka ostatnich miesięcy wygięło czasoprzestrzeń do tego stopnia, że słowa, dźwięki i obrazy nabrały zupełnie nowego znaczenia. Wspominamy tamten Rzym i dziękujemy miastu za to, że mogliśmy spełnić w nim swoje marzenie. W obecnym czasie najlepszym sposobem na wyrażenie tej wdzięczności jest pomoc w walce Włochów, Polaków i całego świata z COVID-19. Zachęcamy więc do wsparcia działań Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, który pomaga szpitalom, szkoli personel medyczny z resuscytacji, a jego członkowie niosą pomoc w całej Polsce i na misji we Włoszech”. 

Zespół Mgły tworzą: Ewa Wyszyńska, Ada Wyszyńska, Piotr Grudziński, Wojciech Seńko, Bartosz Mielczarek, Rafał Olewnicki,

Gościnnie w “Smutnej piosence” zagrał na trąbce Daniel Orlikowski.

Mgły są tajemnicą, Mgły są melancholią. Z jednej strony zawieszone nad ziemią, z drugiej czasem tuż pod niebem.

Zespół powstał w 2014 z inicjatywy Ewy Wyszyńskiej i Piotra Grudzińskiego, którzy następnie zaprosili do współpracy zaprzyjaźnionych muzyków. Muzycy ukończyli pracę nad debiutanckim albumem, który określić można jako alternatywny, melancholijny pop. Członkowie grupy wywodzą się z różnych stylistyk, ale łączy ich fascynacja dźwiękami pełnymi tajemnic.

Niejednoznaczne są również teksty wokalistki Ewy Wyszyńskiej, opowiadające często o tęsknocie za czymś nieznanym. W 2017 r. zespół opublikował swój pierwszy teledysk do utworu “Czekam na lato”. Kilka miesięcy później ukazał się drugi klip do utworu “Bałtyk”. Bałtyk z powodzeniem zadebiutował na Liście Przebojów Radia Rzeszów (1 miejsce), a potem zagościł na liście TOP 20 Radia Plus Gryfice (zostal przebojem roku 2018) i kultowej Liście Programu Trzeciego Marka Niedźwieckiego.

W 2018 r. Mgły zasiliły szeregi MyNameIsNew, czyli projektu stworzonego przez wytwórnię Kayax, mającego na celu promowanie młodych artystów. Utwory “Rzeka” i “Nie Mam Czasu” znalazły się na playliście MNIN. W tym samym roku zespół zaangażował się w kampanię społeczną “Projekt Test: Wszyscy testują się na HIV”. Muzycy wystąpili w spocie wyreżyserowanym przez Michała Tylkę u boku Grażyny Wolszczak i Mateusza Grydlika. W tle zabrzmiał pierwszy singiel zespołu “Czekam na lato”.

W 2019 r. grupa zaczęła koncertować z materiałem, który ukaże się na pierwszym albumie. Mgliste dźwięki zabrzmiały m.in. na Fest Festival 2019 w Chorzowie, na festiwalu Naturalnie Mazury Festiwal w Węgorzewie, w Starym Maneżu w Gdańsku (support Darii Zawiałow), podczas mini koncertu w radiowej “Czwórce” i wielu salach koncertowych.

 

Muzyka: Ewa Wyszyńska, Piotr Grudziński Słowa: Ewa Wyszyńska

fot. okładka płyty

Leave a Reply