Zmarł gitarzysta, kompozytor i realizator nagrań Winicjusz Chróst

Zmarł Winicjusz Chróst. Miał 68 lat. Polski gitarzysta, multiinstrumentalista, kompozytor i realizator nagrań, założyciel studia nagraniowego swojego imienia. Był częścią zespołu Breakout, z którym nagrał legendarną płytę “Kamienie”.

Przez wiele lat współpracował także z Big Bandem Polskiego Radia. Współpracował z wieloma artystami jako muzyk sesyjny (Maryla Rodowicz, John Porter, Edyta Geppert, Raz Dwa Trzy). Napisał wszystkie piosenki na płytę “I co z tego masz?” Ewy Bem. W 1973 roku dograł własne partie gitary na ścieżkę dźwiękową do filmu “W pustyni i w puszczy”, z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Realizował też nagrania do filmów “Sposób na Alcybiadesa” i “Spona”.

fot. materiały prasowe

 

W późniejszym czasie został realizatorem nagrań. Studio Winicjusza Chrósta, obok studiów Polskiego Radia i studia Izabelin, zajmuje bardzo ważną pozycję w historii polskiej muzyki. W jego osławionym studiu w Sulejówku swoje płyty nagrywali m.in: Grzegorz Ciechowski, Lady Pank, Dezerter, Wilki, Robert Chojnacki, Kasia Kowalska, Edyta Bartosiewicz i wielu wielu innych.

 

fot. materiały archiwalne

 

 

 

Leave a Reply