Debiutancka płyta “Naprawdę” Basi Dratwińskiej

24 lutego 2020 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty “Naprawdę” Basi Dratwińskiej. Singlem promującym to wydarzenie był utwór “Mów do mnie”, do którego powstał teledysk. Wkrótce pojawi się nasza recenzja tego albumu.

Album ukazał się w ramach LOTOS Jazz Festival 22 Bielskiej Zadymki Jazzowej, który miał miejsce w klubie Metrum.

fot. okładka płyty (Wiktoria Kaleta, Daniel Kusak)

Od 25 lutego płyta dostępna jest także w streamingach (Youtube, Spotify, Tidal).

 

 

Basia Dratwińska, to 23-letnia studentka wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Beaty Bednarz, autorka muzyki i polskich tekstów. Od najmłodszych lat kształci się muzycznie. Już jako małe dziecko uczęszczała do Przedszkola Muzycznego. Kolejne kroki w swojej muzycznej edukacji stawiała w Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury I i II stopnia w Sosnowcu, gdzie uczyła się grać na fortepianie oraz trenowała wokal.

Brała udział w niezliczonej ilości warsztatów muzycznych i wokalnych z udziałem najlepszych polskich muzyków, takich jak: Blues nad Bobrem – masterclass Magdy Piskorczyk, Kreatywne Warsztaty Wojtka Pilichowskiego, Warsztaty Muzyczne Jaworki – Muzyczna Owczarnia, Voicingers w Żorach, Warsztaty Jazzowe Puławy, Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne PoluZone w Jaworznie i wielu, wielu innych. W 2019 roku dzięki stypendium uzyskanym od European Blues Union wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Stevie Van Zandt’a oraz koncertowała w ramach Notodden Blues Festival w norweskim Notodden.

We współpracy z zaprzyjaźnionym producentem i pianistą, Nikodemem Sikorskim (również studentem AM w Katowicach), z którym jako „Basia Dratwińska Sextet” zagrali pierwszy wspólny koncert w ramach zeszłorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej, stworzyła autorski materiał na debiutancką płytę. Ich muzyka to miks Popu, Soulu, R&B i Funku, w połączeniu z elektronicznymi brzmieniami, zarówno współczesnymi, jak i vintage’owymi, inspirowanymi latami 70′, 80′. Nie brak w niej jazzowych solówek, rytmicznych partii instrumentów dętych, a to wszystko uzupełniają polskie teksty. Płyta pełna jest jakości muzycznego przekazu i nowatorstwa, które trafia do młodych odbiorców, nie tylko jazzu. Porywa i zachwyca swoją dojrzałością, świetnymi kompozycjami pełnymi jazzowej tradycji, nowoczesności i młodzieńczego entuzjazmu, która przenosi słuchaczy w cudowny świat muzyki.

Debiutancki album “NAPRAWDĘ”, poprzedzony wydaniem we wrześniu 2019 roku singla “Mów do mnie” wraz z klipem, miał swoją premierę 24 lutego 2020 roku w bielskim klubie Metrum, w ramach LOTOS Jazz Festival 22 Bielskiej Zadymki Jazzowej. Wszystkie utwory od 25 lutego dostępne są w serwisie internetowym YouTube, ale również na Spotify, Tidal i innych.

“NAPRAWDĘ” to debiutancka płyta Basi Dratwińskiej i producenta Nikodema Sikorskiego. Zawiera 10 utworów z NAPRAWDĘ polskimi tekstami. We wszystkie 10 zostało włożone NAPRAWDĘ dużo energii i serca. NAPRAWDĘ to pierwszy krok, konfrontacja osobowości, masa radości, spontaniczności i ostatecznie NAPRAWDĘ zgrabnie okiełznanego chaosu.

Całość powstała w pół roku. Jest to zasługa całego zespołu w skład którego wchodzą:

Basia Dratwińska – wokal, chórki, teksty, linie melodyczne,
Nikodem Sikorski – produkcja, aranżacja nagrań, miks, instrumenty klawiszowe,
Jakub Byczek – gitara elektryczna,
Mateusz Siry – gitara basowa,
Paweł Stępień – perkusja,
Fabian Klimanek – trąbka,
Robert Wypasek – saksofon,
Max Miszczyk – wokal w utworze ‘’Późno’’.

Facebook: https://www.facebook.com/BASIA-DRATWI%C5%83SKA-105254027500079/

Spotify: https://open.spotify.com/album/10zsw6gdNH84gcMhaPKRaC

Instagram: https://www.instagram.com/dratvaa/?hl=pl

 

fot. Dorota Koperska

 

Leave a Reply