Nie żyje Wanda Narkiewicz-Jodko wokalistka zespołu Alibabki

Zmarła wokalistka zespołu Alibabki, Wanda Narkiewicz-Jodko, która walczyła z rakiem mózgu. Miała 76 lat.

Syn artystki, Michał Narkiewicz-Jodko w komunikacie do mediów przyznał: “Niestety w godzinach porannych zmarła moja Mama, Wanda Narkiewicz-Jodko. Nie udało się doprowadzić do rozpoczęcia leczenia onkologicznego”.

fot. materiały prasowe PAP

 

W październiku ubiegłego roku wykryto u niej guza mózgu, którego podczas operacji usunięto. Zaledwie parę tygodni później Polska Fundacja Muzyczna poinformowała, że była wokalistka zespołu Alibabki i jej mąż, również muzyk, Jan Borkowski, są w trudnej sytuacji finansowej. Zorganizowano dla nich zbiórkę pieniędzy.

Wanda Narkiewicz-Jodko była znana przede wszystkim z tego, że należała do pierwszego składu słynnego zespołu Alibabki. Artystki zaczęły występować w latach 60. Zachwyciły publiczność m.in. na festiwalu w Opolu. Były niezwykle popularne. Ich koncerty organizowano zresztą nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dla mieszkającej tam Polonii.

Wokalistka odeszła z zespołu w latach 80. Potem skupiła się na działalności w Stowarzyszeniu Artystów Polskich.

Uznaje się, że Alibabki jako pierwsze w naszym kraju nagrały płytę z muzyką reggae. Był rok 1965. Wylansowały wiele własnych przebojów, z “Kwiatem jednej nocy” i “Tangiem zalotnym – przeleć mnie” na czele. Nagrywały też chórki dla Niemena, Rodowicz, Wodeckiego, Breakoutów, Skaldów czy Budki Suflera.  Przypomnijmy, że w 2016 roku Alibabki wystąpiły na Męskim Graniu.

 

fot. Justyna Rojek

Dodaj komentarz