Ranking 10. najpopularniejszych piosenek Urszuli z okazji 60. urodzin [RANKING]

7 lutego, jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek obchodziła swoje 60 urodziny. Urszula, bo o niej mowa, ma na koncie wiele świetnie przyjętych albumów solowych, a także współpracę m.in. z Budką Suflera. Z tej okazji wybraliśmy dziesięć najpopularniejszych piosenek wokalistki.

fot. materiały prasowe

Urszula Kasprzak karierę piosenkarki rozpoczęła w 1977 roku od zdobycia Złotego Samowaru na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W roku 1982 zdecydowała się przyjąć ofertę Budki Suflera, z której właśnie odeszła Izabela Trojanowska. I to właśnie z tym zespołem artystka nagrała swoje pierwsze, niezwykle popularne utwory.

W 1983 roku wydała swoją debiutancką płytę “Urszula”, na której znalazły się m.in. “Luz blues w niebie same dziury” i “Michelle ma belle”. Kompozycje na kolejne płyty dostarczali Urszuli muzycy Budki Suflera – Romuald Lipka i Krzysztof Mandziara. Głównym autorem tekstów był Marek Dutkiewicz.

Kolejnych pasmem sukcesów były dopiero w latach 90., kiedy to wokalistka wydała album “Biała droga”. To on przyniósł artystce takie przeboje, jak: “Na sen”, “Niebo dla Ciebie”, “Ja płaczę”, a także nową wersję “Konika na biegunach”.

Przez kolejne lata wokalistka nagrała jeszcze kilka płyt, docenionych głównie przez fanów – “Supernova” (1998), “Udar” (2001), “Dziś już wiem” (2010), “Eony snu” (2013).

 

10. “Anioł wie”. Rok 1998. Singiel i największy przebój z płyty “Supernova”, która pozwoliła podtrzymać Urszuli dobrą passę po świetnie przyjętym krążku “Biała droga”.

 

9. “Dziś już wiem”. Rok 2010. To jedna z nowszych piosenek Urszuli, która cieszyła się także dużą popularnością w rozgłośniach radiowych.

 

8. “Rysa na szkle”. Rok 1989. Co ciekawe, pierwsza wersja nie pojawiła się na żadnym regularnym albumie artystki. Dopiero nowa wersja została nagrana na płytę “Supernova”. Piosenka pojawiła się też m.in. na krążku “Urszula z kwartetem smyczkowym. Złote przeboje – akustycznie”.

 

7. “Luz-blues, w niebie same dziury”. Piosenka pochodzi z pierwszego singla wokalistki, wydanego w 1982 roku przez Tonpress. Kompozytorem utworu został Romuald Lipko. Autorem tekstu – Marek Dutkiewicz.

 

 

6. “Twoje zdrowie, mała”. Piosenka pochodzi z drugiej płyty Urszuli “Malinowy król”. Rok 1984. Utwór powstał także w duecie Lipko/Dutkiewicz.

5. “Konik na biegunach”. Ponoć bez tego utworu nie ma koncertu Urszuli. Piosenka została na stałe w repertuarze artystki, jednak mało kto pamięta, że kompozycja pochodzi z 1960 roku. Przyszła na świat w Krakowie w Kabarecie Studentów Akademii Medycznej „Cyrulik”, który zasłynął z debiutów gwiazd piosenki Hanki Koniecznej i Ewy Demarczyk oraz właśnie z „Konika na biegunach”.

 

4. “Powiedz ile masz lat”. Piosenka pochodzi z płyty “Urszula 3”. Rok 1987.

 

3. “Malinowy król”. Tytułowy utwór z albumu z 1984 roku. Kolejny przebój stworzony przez duet Lipko/Dutkiewicz. Tytułowy utwór z albumu pojawił się kilkakrotnie w oryginalnej wersji w filmie polskim Alabama Ryszarda Rydzewskiego, zaś instrumentalny utwór „Temat Bożeny” jest fragmentem ścieżki dźwiękowej tego filmu, choć nagranym ponownie w zmienionej aranżacji.

 

2. “Na sen”. Piosenka, która pozwoliła Urszuli powrócić i stać się znów jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek lat 90. Największy przebój z płyty “Biała droga”. Rok 1996.

 

  1. “Dmuchawca, latawce, wiatr”. Piosenka flagowa Urszuli, z którą wokalistka nieodmiennie jest kojarzona. Utwór pochodzi z pierwszego albumu artystki, wydanego w 1983 roku (“Urszula”). To też kolejna piosenka duetu Lipko/Dutkiewicz.

“Gdy kilka lata temu Ewa Farna zaśpiewała “Dmuchawce…” w Opolu, piosenką zainteresowała się młodzież – wspomina Urszula. – Teraz dziewczynki, które na koncertach Farnej stoją pod sceną, znają tekst na pamięć i śpiewają go razem z nią. Zastanawiają się: “Czyj to utwór? Ewy czy Urszuli?”.”

“Urszula” – Urszula Kasprzak, Ewa Anna Baryłkiewicz [RECENZJA]

2 odpowiedzi na “Ranking 10. najpopularniejszych piosenek Urszuli z okazji 60. urodzin [RANKING]”

Leave a Reply