Walicki-Popiołek Duo – “Iberico” [RECENZJA]

Nasz ocena

“Iberico” to debiutancki album klasycznego duetu gitarowo-fortepianowego Walicki-Popiołek Duo, którego premiera odbyła się 10 stycznia 2020. Stanowi on podsumowanie dotychczasowej pracy zespołu. Prezentujemy naszą recenzję tego wydarzenia.

Walicki-Popiołek Duo i podróż do słonecznej Hiszpanii (recenzja płyty „Iberico”, 2020)

“Iberico” to debiut wydawniczy współpracujących ze sobą od 2014 roku absolwentów Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu – Aleksandry Popiołek-Walicki (fortepian) i Jakuba Walickiego (gitara). Ten pierwszy artystyczny potomek małżeństwa muzyków jest zarówno początkiem nowego rozdziału, jak i podsumowaniem ich dotychczasowej pracy.

Na albumie znalazło się 13 ścieżek z kompozycjami klasycznymi, przetykanymi dziełami współczesnych kompozytorów. Nagrania popełniono w Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej, w sierpniu 2019 roku – czyż nie mogło być lepszego momentu na zarejestrowanie tylu pełnych słońca dźwięków?

Album otwiera „Spanish Dance no.1” z opery „La Vida Breve”. Jego pierwsze dźwięki wywołują skojarzenia z podrożą – przywodzą na myśl mknący w głąb Półwyspu Iberyjskiego pociąg. Nic więc dziwnego, że wraz z palcami uderzającymi w klawisze i szarpiącymi struny odbywamy wyprawę po różnych regionach Hiszpanii i nie tylko. Moją uwagę zwrócił kojący numer trzy, czyli „Suite Epanola Op. 47 I. Granada” autorstwa Issaca Albeniza, który w interpretacji duetu jest prawdziwym lekarstwem na skołatane nerwy i odskocznią od zgiełku codzienności.

Najciekawszą pozycją na płycie jest natomiast „Quebra-Queixo”, stworzony przez brazylijska kompozytorkę Clarice Assad, nagrany premierowo w wykonaniu Aleksandry i Jakuba. Instrumentaliści starali się w nim odzwierciedlić stan opisany za pomocą nut przez kompozytorkę – nagły wzrost i spadek cukru po zjedzeniu tytułowej „łamiszczęki”. Na gromkie brawa zasługuje również autorska interpretacja popularnego „Libertango” Astora Piazolli. Całość subtelnie przeprowadza słuchacza przez muzyczne meandry hiszpańskich brzmień tradycyjnych, jest spójna i wykonana niezwykle kunsztownie. Duet Walicki-Popiołek maluje najpiękniejsze krajobrazy nawet przed tymi odbiorcami, którzy południowo-zachodnią Europę znają jedynie ze zdjęć.

Jako zupełny laik w dziedzinie muzyki klasycznej bałam się, że odbiór tej płyty będzie dla mnie niemałym wyzwaniem. Obawy te okazały się jednak zupełnie niesłuszne, ponieważ Walicki-Popiołek Duo poprzez niezwykłą wrażliwość artystyczną przekazali swoim słuchaczom utwory w niesamowicie przystępny i czarujący sposób. Wybór kompozycji, a także ich interpretacja pokazała mi muzykę kameralną z nieco innej strony niż ta, z którą miałam do czynienia do tej pory, za co serdecznie dziękuję, a jeśli tak ma wyglądać współczesna muzyka poważna, to proszę o jeszcze!

Daria Trojanowska

 

Lista utworów:

1. Spanish Dance No. 1 „ La Vida Breve” – Manuel de Falla

2. Preludio in E – Manuel M. Ponce

3. Suite Epanola Op. 47 I. Granada – Issac Albeniz

4. Suite Epanola Op. 47 III. Sevilla – Issac Albeniz

5. Quebra-Queixo – Clarice Assad

6. Impresiones de Espana II. Serenata – Joaqin Malats

7. Zwei Klavierstucke Op. 45 II Guitarre – Moritz Moszkowski

8. Libertango – Astor Piazolla

9. Esperanza – Serge Di Mosole

10. Sonate Printeniere I. Rubato Lirico – Dusan Bogdanovic

11. Sonate Printeniere II. Adagio Lirico – Dusan Bogdanovic

12. Sonate Printeniere III. Con Umore – Dusan Bogdanovic

13. Sonate Printeniere VI. Allegro Brillante – Dusan Bogdanovic

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply