Najbardziej wyczekiwane polskie rap albumy vol.5

Przed Wami piąta część artykułu o najbardziej wyczekiwanych polskich rap albumach. Polska scena muzyczna już od jakiegoś czasu zdominowana została przez muzykę z gatunku rap, która dociera do największej liczby słuchaczy w naszym kraju, co widać po liczbach odsłon na YouTube i w serwisach cyfrowych. Płyty rapowe wciąż znajdują się w czołówce sprzedaży na liście OLiS, stąd nasza kolejna część rankingu. Tym razem przeglądamy najciekawsze premiery zapowiedziane na początek 2020 roku.

fot. materiały prasowe (Tymek)

21. Zeus (rocznik ’83)

Parę dni przed świętami Bożego Narodzenia w sieci pojawił się pierwszy singiel zwiastujący najnowsze wydawnictwo Zeusa. Utwór „Abstrakt wiosna ’19” promuje album „W Poszukiwaniu Siebie”, nawiązujący do nazwy jednego z pierwszych zespołów Kamila. Data premiery zapowiedziana jest na 7 lutego 2020 roku. Z początkiem stycznia ruszył także limitowany preorder płyty zawierający dodatkowe wydawnictwo plus bonusy typu wlepy. Za produkcję muzyczną całego projektu odpowiada Klonowsky, a autorem okładki jest Grzesiek Wróblewski. Singlowy utwór został wydany wraz z teledyskiem inspirowanym klasycznym filmem lat 90’tych “Nienawiść / La Haine”. Posiada on na ten moment ponad 100 tysięcy wyświetleń. W samym utworze poza charakterystycznym wokalem Zeusa możemy usłyszeć wokal wspierający za sprawą Justyny “Kuśmierczyk” Rutkowskiej i wspomnianego już wcześniej Damiana “Klonowsky” Klonowskiego.

 

22. Kartky (rocznik ’89)

Kuba nie zwalnia tempa i po raz kolejny wydaje album. Tak, po raz kolejny, gdyż „Dom na skraju niczego” ukazał się niecałe pół roku temu. Teraz przyszedł czas na „Zakazane piosenki EP”, które tak naprawdę ukazały się w sieci już 23 grudnia 2019 roku. Wersja sklepowa ma jednak swoją premierę 7 lutego 2020 roku i jak się okazuje, posiadać ona będzie więcej utworów niż jak dotąd siedem opublikowanych. Limitowany preorder w metalowym pudełku i z dodatkowymi akcesoriami ukazał się w liczbie 7777 sztuk w cenie 77zł i nadal jest dostępny na stronie internetowej rapera. Tym razem Kartky stawia także na niezależność i wydaje EP-kę własnym sumptem przez co wszystkie utwory nie pojawiły się na YouTube na kanale QueQuality, lecz na nowo stworzonym OU7SIDE.

 

23. Szpaku (rocznik ’94) & Kubi Producent (rocznik ’00)

Takie połączenie to nie lada gratka dla sympatyków polskiej sceny hip-hopowej. Szpaku po wydaniu „BORuto” i „Atypowego” tym razem połączył siły z Kubim, czyli współautorem dwóch płyt wydanych razem z Bedoesem. Kuba ma za sobą także świetnie przyjęty producencki krążek „+18” na którym pojawiło się ponad 30 zaproszonych gości. Teraz wspólnymi siłami stworzyli „Dzieci Duchy”, których premiera zapowiedziana jest na 28 lutego 2020 roku. Album jak dotąd promują dwa single „Kochaj Mnie” i „Noc Polarna”, które już w tej chwili pokazują namiastkę baśniowości wypełniającej ten album. Ukazały się one na nowo powstałym kanale GUGU na platformie YouTube. Sprzedaż jednak realizowana jest przez stronę internetową BORu, gdzie już w tej chwili mamy możliwość zamówienia go w przedsprzedaży.

 

24. Tymek (rocznik ’94)

Tymek, czyli raper, którego nie da się nie znać. Tak mogłaby brzmieć jednozdaniowa fraza określająca Tymka i jego dokonania w 2019 roku. „Językiem Ciała” przejął niemal wszystkie klubowe imprezy, a dorzucając do tego singlowe „Poza Kontrolą” i „Romans” rozpromował album „Klubowe” na tyle, aby pozwolić sobie w dalszej kolejności na niestandardowe kolaboracje i zróżnicowane utwory. Tak też powstał projekt FIT, czyli album „łączący ludzi i artystów, bez podziałów na mniejszych i większych, bez granic”. Jego premiera zapowiedziana jest na 19 marca 2020 roku, a już teraz za pośrednictwem Fresh N Dope macie możliwość nabycia preorderu w wersji limitowanej i standardowej. „FIT to dopasowanie. FIT to dążenie do celu. Ale i przyjaźń współpraca miłość styl. I praca nad samym sobą.”

 

25. Tymek & Favst

Halo, halo. Ale przecież Tymek już był! Owszem, było o albumie FIT lecz artysta za sprawą utworu „Syrop” poinformował nas o zgoła innym projekcie realizowanym wspólnie z jednym producentem. Favst to muzyk, którego dobrze poznać mogliśmy za sprawą utworów tworzonych wspólnie na albumy Kartky’ego. Teraz artyści łączą siły i zapowiadają album „Piacevole”, którego tytuł w wolnym tłumaczeniu z włoskiego znaczy po prostu „Przyjemny”. Data premiery wyznaczona jest na 2/3 kwartał 2020 roku, lecz preorder ruszy już w okolicy kwietnia, czyli idealnie po premierze albumu „FIT”. Jak dotąd krążek promują „Lekarstwo”, „80’s” i wspomniany już wcześniej „Syrop”. Przyznać trzeba, że każdy z tych utworów wywołuje w człowieku pewnego rodzaju nostalgię, a wers „Wracam do Was, niemalże Bóg” z utworu „80’s” pozwala wierzyć, że cały album zostanie utrzymany w klimatach nieco mniej mainstreamowych.

Mateusz Kiejnig

 

Leave a Reply