Utwór “Zanim nadejdzie noc” zapowiedzią solowej płyty Daniela Grupy

W nadchodzącym roku ukaże się solowy album Daniela Grupy, pianisty który współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej (m.in. Anna Wyszkoni, Stanisław Soyka, Marek Jackowski) i autora muzyki filmowej i teatralnej („Dzień w którym umrę”, Grun de Berg. Wyzwanie”). Zapowiedzią tego wydarzenia jest utwór “Zanim nadejdzie noc”.

fot. Paweł Topolski

Jednym z pierwszych utworów z nadchodzącego albumu jest kompozycja – “ZANIM NADEJDZIE NOC”, który nie tyle co określa charakter płyty, ale ukazuje wrażliwość artysty, i to, co dla niego samego w muzyce jest najważniejsze.

Daniel Grupa od 2010 roku na stałe współpracuje z Anną Wyszkoni jako pianista w jej zespole.

Oprócz koncertów plenerowych i akustycznych, wspólnie z Anią Wyszkoni, zagrał blisko 60 realizacji telewizyjnych, w tym wielokrotnie na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Top Trendy w Sopocie, Lato Zet, Przebój Lata RMF FM, i innych programach TV.

Daniel Grupa wziął udział w projekcie muzycznym poświęconym twórczości Marka Jackowskiego. Premiera tego koncertu miała miejsce 22 października 2014 w TVP 2 i wzieli w niej udział m.in: Anna Wyszkoni, Justyna Steczkowska, Małgorzata Ostrowska, Muniek Staszczyk, Maciej Maleńczuk, Piotr Cugowski.

Jest również producentem muzycznym i kompozytorem. Skomponował muzykę m.in. do nagrodzonego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (w 2004 r.) w Gdyni filmu pt. „Dzień w którym umrę” (reż. G. Lipiec) oraz „Zagubieni w celuloidzie” (reż. W. Sikora). Aktualnie pracuje nad muzyką do filmu „Dark side of human” (reż. D. Latour) i sztuki teatralnej na podstawie prozy Fernándeza.

W roku 2015 miała miejsce premiera recitalu fortepianowego Daniela Grupy „DŹWIĘKI ZADRAPANE”.

Od 2009 roku pełni rolę Szefa Muzycznego Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie.(www.festiwalchopina.pl) Festiwal ten co roku odwiedzają najwybitniejsi polscy pianiści tacy jak: Leszek Możdzer, Włodek Pawlik, Krzysztof Jabłoński, Waldemar Malicki, Andrzej Jagodziński.

Na płycie fortepian będzie pełni rolę wiodącego instrumentu, któremu towarzyszyć będzie m.in. kwartet smyczkowy, pojawią się też goście, z którymi Daniel Grupa miał okazję się spotkać podczas wielu projektów artystycznych.

fot. Sebastian Mnich

 

Nazywam się Daniel Grupa. Urodziłem się w 1975 roku w Sulechowie. Studiowałem kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu i muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obu tych kierunków nie ukończyłem. W wieku siedemnastu lat rozpocząłem pracę w Teatrze Dramatycznym w Kaliszu. Miały tam miejsce premiery moich pierwszych utworów – Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową, i kwartet smyczkowy. Równolegle odkryłem świat gór i wspinaczki.

Pierwsze kursy wspinaczkowe robiłem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wspinałem się w Tatrach. Jednak po kilku latach wspinania w wyniku wypadku złamałem obie ręce i na wiele lat zrezygnowałem z gór. Rozpocząłem wtedy współpracę z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, pisałem muzykę do filmu i teatru. Aranżowałem i robiłem instrumentacje na orkiestry symfoniczne, stałem również za pulpitem dyrygenckim.

W 2010 roku wróciłem w góry. Wspinałem się zimą w Tatrach, w czeskich lodospadach, w Śnieżnych Kotłach. Próbowałem wejść zimą na Mount Blanc, ale wycofałem się z powodu zagrożenia lawinowego. Wszedłem na Kazbek i Tetnuldi na Kaukazie, na Grossglocknera w Taurach Wysokich. Obecnie przygotowuję się do wyprawy na Szczyt Korzeniewskiej (7105 m n.p.m.) w górach Pamiru. Od dziesięciu lat jestem szefem artystycznym Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie, a w 2015 zostałem prezesem Klubu Wysokogórskiego w Zielonej Górze.

W roku 2012 rozpocząłem współpracę z Anią Wyszkoni i jako pianista współpracuję z nią do dnia dzisiejszego. W 2015 miała miejsce premiera recitalu fortepianowego „Dźwięki Zadrapane” z którym koncertuje, a kilka miesięcy temu ukończyłem muzykę do filmu „GRUN DE BERG.WYZWANIE”.

 

 

 

Jedna odpowiedź do “Utwór “Zanim nadejdzie noc” zapowiedzią solowej płyty Daniela Grupy”

Leave a Reply