Ordonówna, Niemen, Kult czy… Taconafide – wybierz ulubiony przebój w plebiscycie “Piosenki 95-lecia Polskiego Radia”

Tylko do 31 stycznia słuchacze Polskiego Radia mogą wybierać swoje ulubione polskie piosenki spośród 95 wskazanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki. A to wszystko w ramach jubileuszowego plebiscytu Polskiego Radia, które w tym roku świętuje swoje 95-lecie.

Głosować można raz dziennie na specjalnej stronie 95.polskieradio.pl, a utwory, które zbiorą największą liczbę głosów, zostaną na nowo zaaranżowane przez znakomitych muzyków Adama Sztabę i Krzysztofa Herdzina i zaśpiewane przez najlepszych rodzimych wykonawców.

95 piosenek polskich wykonawców dziennikarze muzyczni Polskiego Radia wybrali spośród wszystkich powstałych w latach 1925-2019. Wśród nich są zarówno najstarsze utwory znane z anten publicznego nadawcy, czyli jeszcze sprzed II wojny światowej, jak również kompozycje z czasów PRL-u, okresu transformacji, a wreszcie najnowsze przeboje muzyki popularnej.

Nie brak więc takich wspaniałych klasyków, jak: „Ada, to nie wypada” Alberta Harrisa, „Powróćmy jak za dawnych lat” Toli Mankiewiczówny, „Miłość ci wszystko wybaczy” Hanki Ordonówny czy „Odrobinę szczęścia w miłości” Stefana Witasa. Złoty okres polskiej piosenki, czyli lata 70., reprezentują m.in. Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Marek Grechuta i Skaldowie. Nie brak oczywiście wielkich szlagierów popu i rocka lat 80. i 90. w wykonaniu m.in. Kultu, Ayi RL, Republiki, Brygady Kryzys, Lady Pank, Oddziału Zamkniętego, Lombardu czy Hey.  Z kolei najnowsze pokolenie artystów granych przez Polskie Radio i lubianych przez jego słuchaczy reprezentują: Brodka, Krzysztof Zalewski oraz Taconafide.

Zasady zabawy są proste – jeden głos to jeden punkt. Głosować można wyłącznie na specjalnej, jubileuszowej stronie 95.polskieradio.pl. Wybrany utwór można wskazać raz dziennie. Wyniki poznamy 1 lutego – przypomnijmy, że właśnie tego dnia w roku 1925 została nadana pierwsza audycja radiowa.

Wybrane przez uczestników plebiscytu utwory otrzymają nie tylko status ulubionych piosenek 95-lecia, ale również „drugie życie” dzięki nowym aranżacjom Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina oraz nowym interpretacjom wokalnym. Tafią one później na dwupłytowy album wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Znajdą się na nim także ulubione piosenki słuchaczy w oryginalnych wersjach.

Regulamin plebiscytu i formularz do głosowania na stronie: 95.polskieradio.pl.

 

Leave a Reply