“Shchedryi vechir”- premierowy utwór zespołu Dagadana

Polsko-ukraiński zespół Dagadana po raz kolejny popularyzuje tradycje kultury wschodniej, tym razem w formie ‘szczedriwki’ pt. „Shchedryi vechir”.

Szczedriwki to jedne z najstarszych zachowanych tradycyjnych pieśni życzeniowych, które współcześnie śpiewa się od tzw. Starego Nowego Roku (13 stycznia). Życzyły zdrowia, dobrobytu, wielkich plonów, miłości, stworzenia nowych rodzin, rozwoju gospodarstw, obfitego miodobrania i wszelkich Łask Bożych.

Utwór „Shchedryi vechir” („Szczodry wieczór”) to skierowana do rodziny szczedriwka, którą zapisał ukraiński etnograf, folklorysta kompozytor i historyk Fiłaret Kołessa.

fot. materiały prasowe

Zaczyna się od przylotu jaskółeczki, która obwieszcza gospodarzowi dary, jakimi Bóg obdarza jego rodzinę. “Synowie Twoi silni i wielcy. A córki Twoje jak piękne róże. U was na dworze Boża radość, Boża miłość”. Życzenia dobrobytu mają przynieść także wiele młodych baranków i jagniąt. W dalszej części piosenki Dagadana w swoim współczesnym tekście życzy pomnożenia radości oraz nadziei, która potrafi rozjaśnić każdy mrok, także wynikający z ludzkiego niezrozumienia.

Przy okazji premiery utworu „Shchedryi vechir” DAGADANA zapowiada nowy album, którego premiera ma się odbyć jeszcze przed wakacjami 2020.

Materiał odwoływać się będzie głównie do starych Pieśni Życzeniowych (szczedriwek). Wynika to z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem z Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami.

Jak mówią członkowie zespołu:

Żyjemy w bardzo interesujących czasach. Znów zmieniają się mapy polityczne, jeden post na facebooku może wywołać rewolucję, a rozwój technologiczny  zupełnie zmienia naszą przestrzeń i cały czas zmusza do próby odnalezienia się w niej. W odpowiedzi na otaczający nas ból i bezradność potrzebujemy coś zmienić, choćby na poziomie myślenia.

 

Każde słowo ma swoją moc.

***

DAGADANA już od ponad 11 lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Podczas częstych występów zagranicznych, przekracza granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną, a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi. DAGADANA pozostaje jednocześnie ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.

Zespół zagrał na takich legendarnych festiwalach jak Glastonbury (UK), Virada Cultural (Brazylia), Shanghai World Music (Chiny), Festiwal Ludów Pustyni (Maroko), Open’er czy Woodstock  (Polska).

 

2 odpowiedzi na ““Shchedryi vechir”- premierowy utwór zespołu Dagadana”

  1. To utwór premierowo nagrany, ale na koncertach wykonują go od bardzo dawna. Tak czy inaczej, czekam na nowy materiał od zespołu.

Leave a Reply