Koncert “Polska pomaga. Na ratunek Syrii”

Najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej, Małgorzaty Walewskiej i Marii Pomianowskiej będzie można usłyszeć 6 stycznia podczas koncertu “Polska pomaga. Na ratunek Syrii” w TVP 1 i Programie Pierwszym Polskiego Radia – poinformowano na stronie MKiDN.

Jak przypomniano, to siódmy koncert “Polska pomaga” organizowany z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie. “Koncerty charytatywne z cyklu »Polska pomaga…«, podczas których wspieramy dzieło Caritas Polska, wpisały się w kalendarz i w misję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To już siódmy koncert, który współorganizujemy. W ten sposób realizujemy ideę społecznej odpowiedzialności polityków i wspieramy tych, którzy najbardziej tego potrzebują, tam, gdzie tego wsparcia najbardziej potrzeba” – napisano na stronie MKiDN.

fot. Bartek Banaszak

Konflikt w Syrii pokazuje, że znów potrzeba naszej solidarności ponad podziałami, ponad granicami, z ludźmi z innej części świata, którzy potrzebują tego samego, co my – powiedział inicjator koncertów “Polska pomaga…”, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński cytowany na stronie. Dodał, że “okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku sprzyjają refleksji nad tym, co ważne i działaniom charytatywnym”. Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że w przygotowanie koncertu “Polska pomaga…” zaangażowanych jest “wiele instytucji, w tym instytucje kultury, dzięki którym widzowie i słuchacze będą świadkami wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym”.

Jak podało MKiDN, w trakcie koncertu, obok najpopularniejszych i powszechnie znanych kolęd, będzie można usłyszeć także bliskowschodnią kolędę “Woulida El Messih Hallelujeh – Chrystus się narodził, alleluja” oraz staropolską pieśń bożonarodzeniową “Jam jest dudka Jezusa mojego” – anonim z rękopisów Sióstr Karmelitanek i Benedyktynek z XVIII w. w opracowaniu Jacka Urbaniaka.

Początek koncertu – 6 stycznia o godz. 21.

 

Leave a Reply