Najlepsze polskie płyty wg czytelników naszego portalu [ZESTAWIENIE]

Czytelnicy naszego portalu wybrali najlepsze polskie płyty 2019 roku! Prezentujemy pełną dwudziestkę wyróżnionych przez Was albumów. Pierwsze miejsce należy bezkonkurencyjnie do zespołu Sonbird i ich debiutanckiej płyty “Głodny”. Wkrótce pojawi się także nasze subiektywne podsumowanie.

Liczba głosujących: 1114 ( wiele głosów z tego samego e-maila zostały policzone jako jeden)

Średnia wieku głosujących: 28

Kobiety / Mężczyźni: 740 (66%) / 374 (34%)

 

1. Sonbird – “Głodny” głosy: 350 (31%)

Zespół Sonbird sukcesywnie zdobywa sobie rzeszę fanów, co widać na koncertach. W 2019 roku grupa wydała wreszcie swój debiutancki album “Głodny”, który nie tylko spełnia oczekiwania publiczności i krytyków, ale też staje się zapowiedzią ciekawej – i miejmy nadzieję długiej – drogi artystycznej Sonbird. Na tym albumie jest wszytko – melodyjne piosenki, gitarowa energia, młodzieńcza brawura i charakterystyczne brzmienie, którym zaznaczyli swoją obecność na polskim rynku muzycznym.

Na płycie znajdują się znane do tej pory single “Ląd”, “Hel” czy tytułowy “Głodny” oraz nowe piosenki, których część można było już usłyszeć podczas koncertów. Nad całością czuwał Łukasz Olejarczyk, który jest producentem płyty.

Dotychczasowy dorobek Sonbird sprowadza się do szybko zapracowanej opinii świetnego zespołu koncertowego, o czym można było przekonać się na największych festiwalach lata (zagrali między innymi podczas OFF Festival, Kraków Live Festival, Hej Fest, Rock In Summer Festival, Męskie Granie) i udanej jesiennej trasie koncertowej.

 

2. Daria Zawiałow – “Helsinki” głosy: 164 (15%)

Właściwie należy powiedzieć tylko tyle, że miniony rok należał do Darii. Ogromny sukces komercyjny i artystyczny płyty przełożył się na dziesiątki zagranych, często wyprzedanych koncertów i obecność na niemal wszystkich letnich festiwalach. Jej kolejne single zdobywały listy przebojów, a Daria stała się jedną z najbardziej charakterystycznych wokalistek w Polsce.

Ze wszystkich miast na świecie wybrała stolicę Finlandii. „Helsinki” to tytuł albumu Darii Zawiałow, z którym artystka wraca po dwóch latach od znakomitego debiutu. – “Helsinki są bajkową krainą mojej wyobraźni. Miejscem tajemniczym, magicznym, niedopowiedzianym, humorystycznym, filozoficznym. I wszystkim po trochu – kojarzą mi się z miastem skutym lodem, ale też z jednym z najbardziej zielonych, otoczonych gęstą siecią wód miejsc Europy. Z innej strony, Helsinki to azyl, do którego można uciec przed otaczającym światem, złymi emocjami, toksycznymi relacjami, obłudą. To przestrzeń dystansu, która mogłaby mnie bardzo inspirować do tworzenia” – mówi artystka.

 

3. Happysad – “Rekordowo letnie lato” głosy: 114 (10%)

Ten album jest dowodem na to, że zespół nie stoi w miejscu. Ich kolejne propozycje coraz bardziej uciekają od oczywistości.

Materiał na płytę Happysad powstał podczas dwóch słonecznych obozów kompozycyjnych późnym latem 2017 w Zdorach i wiosną 2018 roku w Cisnej. „Pogoda dopisywała, słońce grzało, więc i nasze nastawienie było inne niż przy komponowaniu poprzedniej płyty. Mieliśmy w sobie dużo luzu i wolności. Wydanie ósmego krążka zbiega się z osiemnastoma latami funkcjonowania na scenie, co jest w jakiś sposób symboliczne i utwierdza nas w przekonaniu, że nikomu nie musimy już nic udowadniać. Mamy nadzieję, że słychać to na tej płycie wyraźnie” – mówi Kuba Kawalec.

 

4. Kwiat Jabłoni – “Niemożliwe”

5. Taco Hemingway – “Pocztówka z WWA, Lato’19”

6. Ralph Kaminski – “Młodość”

7. Korwek x Pavlo – “Ta z piosenkami”

8. Bitamina – “Kwiaty i korzenie”

9. Afromental – “5”

10. Król – “Nieumiarkowania”

11. Mery Spolsky – “Dekalog Spolsky”

12. Piotr Cugowski – “40”

13. Ania Karwan – “Ania Karwan”

14. Sorry Boys – “Miłość”

15. Natalia Przybysz – “Jak malować ogień”

16. Fisz Emade Tworzywo – “Radar”

17. Kasia Kowalska – “MTV Unplugged”

18. Sarsa – “Zakryj”

19. Mrozu – “Aura”

20. Baranovski – “Zbiór”

 

4 odpowiedzi na “Najlepsze polskie płyty wg czytelników naszego portalu [ZESTAWIENIE]”

Leave a Reply