Wspomnienie płyty “Kolęda na cały rok!” z tekstami Wojciecha Młynarskiego

Rok temu ukazała się wyjątkowa płyta. “Kolęda na cały rok!” to album, na którym znalazły się kolędy napisane przez Wojciecha Młynarskiego. Odkrył je po śmierci artysty syn Jan Emil Młynarski. Wszystkie teksty zostały zinterpretowane przez gości, którzy pojawili się na tej płycie tj. Grzegorza Turnaua, Natalię Przybysz, Monikę Borzym, Alicję Majewską i Artura Andrusa, Gabę Kulkę, Natalię Szroeder, Maniuchę Bikont, Mariana Opanię i Wiktora Zborowskiego.

“Szarą kolędę” wykonał sam Jan Młynarski w towarzystwie… samego Wojciecha Młynarskiego. Muzykę do tych utworów skomponowali: Dorota Miśkiewicz, Grzegorz Turnau, Andrzej Jagodziński, Marian Zacharewicz, Jerzy Derfel, Andrzej Zieliński i Krzysztof Komeda (znana już przed laty “Szara kolęda”).

fot. okładka płyty

“Kilka miesięcy po śmierci Taty odważyłem się otworzyć teczki z jego maszynopisami, które rzetelnie archiwizował przez lata. Może chciałem pobyć z nim sam na sam, bo nie mieliśmy zbyt wielu do tego okazji. Może chciałem go lepiej poznać. Znalazłem kolędy. Równie piękne jak te staropolskie śpiewane od pokoleń w każdym domu. Celebrowane niezależnie od tego, czy ktoś wierzy w Cud Betlejemski, czy nie. Wiedziałem, że napisał jedną kolędę. Nie wiedziałem, że jest ich dużo więcej. Wszystkie kolędy, które udało się zamieścić na niniejszej płycie, mówią o tym, co było dla Taty tak ważne, chociaż czasem tak trudne do zdobycia. O wybaczaniu, o nadziei i nade wszystko o samotności, na którą w święta Bożego Narodzenia nie powinno być miejsca w żadnym domu i żadnym sercu. Oddając tę płytę w Państwa ręce, życzę wszystkiego tego, o czym pisał tata w swoich kolędach. Niech przesłanie zawarte w nich nie opuszcza Państwa przez cały rok. Niech święto będzie każdego dnia.” Jan Emil Młynarski

 

Leave a Reply