“YEMENIA” – debiutancka płyta Rasm Almashan

6 grudnia – pod naszym patronatem medialnym – ukazał się fizycznie i cyfrowo album “YEMENA” Rasm Almashan. Za produkcję muzyczną autorskiej płyty artystki odpowiada Grzech Piotrowski. Wkrótce nasza recenzja tego wydarzenia, choć już dziś można napisać, że to projekt zjawiskowy, zapełniający pewną niszę na polskim rynku muzycznym.

Rasm Almashan – niezwykła wokalistka pochodzenia polsko-jemeńskiego, autorka tekstów i kompozytorka o oryginalnej, ciemnej i intrygującej barwie głosu, wierna muzyce, na której się wychowywała. W utworach Rasm słychać wpływy etno oraz orientalnej muzyki krajów arabskich i afrykańskich. Swoje kompozycje artystka tworzy w stylistyce World Music oraz otwartej improwizacji.

 

Współtworzyła zespoły: „Kultura de Natura” oraz „Sooomood”. Występowała gościnnie z legendarnym polskim zespołem jazz-rockowym „Laboratorium”. W 2016 roku dołączyła jako solistka do projektu Grzecha Piotrowskiego „World Orchestra”, biorąc udział w licznych festiwalach (m.in. Wschód Piękna, Jazztival, Tygiel Kultur) i koncertach (Opera Narodowa, NOSPR).

Rasm Almashan tak mówi o swoim albumie: „YEMENIA to bardzo kolorowa płyta w stylu World Music. Zabrzmiały tutaj razem Arabia i Afryka ubrane w europejskie dźwięki. Jest to muzyka świata inspirowana brzmieniami Jemenu które zapamiętałam z dzieciństwa. Imigranci z Afryki, którzy mieszali w Jemenie mieli duży wpływ na moją muzykę. Ucząc się w szkole w Adenie spędzałam dużo czasu z kolegami z Sudanu, Kenii i Etiopii, chłonąc ich piosenki i rytmy. Na płycie są historie z lat 80-tych i 90-tych. Słowa w piosenkach dotykają biedy, wojny i pokoju oraz tęsknoty za krajem. Przesłaniem albumu jest budowanie mostów pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim, apel o pokój dla Jemenu.”

Tracklista:
1. CHILD AGAIN 5:08
2. YEMENIA 6:15
3. IM NIN’ALU 5:18
4. JOY 5:25
5. ALI GINGI 5:19
6. YAMMA IZGI 7:16
7. SALMA 4:16
8. BEYHAN 8:15
9. UMMI EL YEMEN 3:33

 

Dodaj komentarz