Barbara Wrońska z wyjątkową piosenką na płycie “Święta bez granic 2019”

W piątek 29 listopada ukazała się płyta „Święta bez granic 2019”. Utworem przewodnim albumu jest jubileuszowy „Karp”, czyli „Dwudziesty raz…” zaśpiewany przez największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Drugą równie wyjątkową premierą z tej płyty jest specjalny utwór „Plastik” z ekologicznym przesłaniem – w wykonaniu Barbary Wrońskiej i dzieci z Młodej Orkiestry Nowego Teatru w Warszawie.

fot. materiały prasowe

 

Płyta towarzyszy charytatywnej akcji radiowej Trójki, która od wielu lat zbiera w grudniu pieniądze dla najbardziej potrzebujących. W tym roku będą to utalentowane dzieci z niezamożnych rodzin – podopieczni Fundacji Świętego Mikołaja.

– Historia obecności piosenki na świątecznej płycie Trójki jest zaskakująco prosta – mówi Agnieszka Szydłowska, dziennikarka muzyczna z Myśliwieckiej 3/5/7, a zarazem „dobry duch” nagrania „Plastiku.  – Z wielomiesięcznym wyprzedzeniem kupiłam bilety na multimedialny spektakl dla dzieci „Morze”. Także dlatego, że chciałam zobaczyć w akcji muzyków tej małej orkiestry – niektórych z nich znam od urodzenia. Byliśmy całą rodziną i wyszliśmy z teatru nucąc piosenkę z refrenem „Plastic is not fantastic” – brzmiała jak gotowy przebój! Napisałam więc z gratulacjami do kompozytorki muzyki – Basi Wrońskiej i od razu zapytałam, czy istnieje wersja, którą można zagrać w radiu. Nie było, dlatego musieliśmy ją nagrać – dodaje Agnieszka Szydłowska wyjaśniając, że w trakcie realizacji pomysłu wszyscy chętnie okazywali pomoc: Polskie Radio zapewniło studio nagraniowe i realizatora nagrania, a Dagna Sadkowska (prowadzi orkiestrę w Nowym Teatrze) przygotowała młodych muzyków do pierwszego profesjonalnego nagrania i towarzyszyła im w studiu.

– Chciałabym, aby utwór ten pozostawił słuchaczy z ważną refleksją: że pomaganie powinno uwzględnić także naszą planetę, bo dbając o nią dbamy o przyszłość dzieci – mówi Barbara Wrońska, która grała i śpiewała z dzieciakami, a do tego dzieliła się z nimi doświadczeniem pracy w studiu. Nagraną już piosenkę zmiksował Marcin „Sicher” Staniszewski – muzyk znany z takich projektów, jak Beneficjenci Splendoru czy Pustki. – Każdy, kto usłyszy „Plastik”, od razu skojarzy ten utwór z brzmieniem supergrupy Gorillaz. O to właśnie nam chodziło! – mówi Staniszewski.

“Plastik” to piosenka, którą napisałam specjalnie do spektaklu “Morze” w reżyserii Pii Partum. Utwór opowiada o tym, że morze dusi się od nadmiaru plastiku. Żółw morski, wieloryb i meduza strasznie na to narzekają i wiedzą, że winę ponoszą ludzie. Puenta jest prosta i bardzo wymowna – Plastic is not fantastic. – mówi wokalistka i dodaje:

Współpraca z Nowym Teatrem była dla mnie bardzo ciekawa, ponieważ pierwszy raz w życiu stworzyłam coś dla dzieci, które dodatkowo wykonały ten utwór na żywo w trakcie spektaklu. A jeszcze bardziej ucieszyło mnie, gdy dowiedziałam się, że dzieciaki z orkiestry uwielbiają tę piosenkę i najchętniej grałyby ją w kółko. Komponowanie dla dzieci było super doświadczeniem i znów nauczyło mnie czegoś nowego. Chętnie to kiedyś powtórzę!”

 

Leave a Reply