“Matulu Moja”, czyli kolejny singiel z akustycznej płyty Łysej Góry

“Matulu Moja” to utwór ludowy w aranżacji i wykonaniu zespołu Łysa Góra. Pochodzi z akustycznej płyty “Oj Dolo”.

To smutna historia dziewczyny, wydawanej za mąż wbrew jej woli, za człowieka, którego nie zna. Smutna historia zmarnowanej młodości jakich wiele było w czasach aranżowanych małżeństw.

Klip w reżyserii Stanisława Mąderka został zrealizowany na pięknym Podlasiu, na granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego w przepięknej scenerii lasów, pól i bagien.

fot. materiały prasowe

Album „Oj Dolo” to akustyczna odsłona istniejącej od 2012 roku heavy folkowej piaseczyńskiej grupy Łysa Góra. Poszukiwanie źródeł oraz prawdy w pieśniach i o pieśniach, a także fascynacja muzyką ludową  sprawiły, że zespół skierował swoją uwagę w stronę tradycyjnego koncertowania „unplugged” (bez towarzyszenia energii elektrycznej). Kompozycje, melodie, rytmika, tradycyjny – biały śpiew, okraszony „przaśnym” instrumentarium (bęben sznurowy, fidel płocka, suka biłgorajska, skrzypce, saz, szufla bas, sopiłka, didgeridoo, drumla i cała masa drobnych instrumentów ludowych) sprawia, że nowy projekt Łysej Góry wprowadza słuchacza w niezwykły klimat i atmosferę dawnych czasów. W repertuarze zespołu znajdziemy polskie, ukraińskie, kozackie, białoruskie pieśni, całą gamę bałkańskich wpływów oraz autorskie kompozycje.

Łysa Góra Akustycznie w składzie:

Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal
Marta Jędrzejczyk – wokal
Sylwia Biernat – fidel płocka, wokal
Krystian „Krystek” Jędrzejczyk – bęben sznurowy, wokal
Paweł Piotrowicz – “szuflabas”, wokal
Krzysztof Rukat – saz, wokal
Grzegorz „Laser” Lasek – instrumenty perkusyjne

 

Dodaj komentarz