“Powrót do przyszłości” – nowy singiel i teledysk Glupiowyszlo

Na platformach streamingowych pojawił się nowy singiel od Glupiowyszlo zatytułowany „Powrót do przyszłości”. Towarzyszy mu teledysk, który zrealizowano w wyjątkowej scenerii Tokio. Retro brzmienia i popkulturowe nawiązania zaszyte w warstwie tekstowej nieuchronnie zwiastują koncepcyjny minialbum.

„Powrót do przyszłości” to utwór o znacznie bardziej rapowej strukturze. W przeciwieństwie do debiutanckiej „Marli”, introspekcję zastąpiły obserwacje świata, a muzyka zdecydowanie przyspieszyła. Wciąż jednak mamy tu do czynienia ze storytellingiem pełnym metafor i nawiązań do popkultury.

fot. okładka singla

 

 

Kompozycja bazuje na wprawnie poprowadzonej elektronice. Dźwięki komputera nie są przypadkowe, bo nawiązują do tekstu: “znowu zaufaliśmy fałszywym bohaterom, znowu zawiesiliśmy się naszym komputerom”. Futurystyczne brzmienie opiera się na syntetyzmie, ale jednak nie wyklucza melodyki, która czytelniej istnieje w refrenach. Nie da się ukryć, że “Powrót do przyszłości” w melodeklamowanym tekście posiada istotny przekaz, który warto odnaleźć samemu. Nie znajdziemy tu przypadkowych słów, a wszystkie stanowią o istocie tego utworu. Na pozór proste otoczenie muzyczne współgra z ideą jego powstania i rodzi kolejne oczekiwania względem twórczości artysty ukrywającego się pod pseudonimem Glupiowyszlo. Trzeba dodać, że całość dopełnia niebanalny teledysk.


– Teledysk nagrywany był na początku października w Japonii. Stwierdziłem, że nie ma sensu zabierać ze sobą ton sprzętu i postawiłem na proste rozwiązanie, które idealnie wpisało się w konwencję utworu. W warstwie tekstowej i muzycznej „Powrót do przyszłości” bazuje na retro sentymentach przeplatających się ze współczesną popkulturą i obserwacjami tego jak wygląda współczesny świat. Wizualny pomost pomiędzy tymi elementami pozwoliła mi stworzyć aplikacja VHS Camcorder od amerykańskiej firmy Rarevision. Cyfrowe odtworzenie analogowej taśmy ze starej kamery to powrót do przyszłości w dosłownym znaczeniu. Robotę zrobiło też oczywiście samo Tokio, które od lat inspiruje operatorów i fotografów nawiązujących w swoich pracach do estetyki Vaporwave i New Retro Wave – tłumaczy Bartek.

Glupiowyszlo to jednoosobowy projekt, za którym stoi Bartek Luzak, łódzki twórca, który odpowiada za warstwę muzyczną, tekstową i wizualną produkcji oscylujących gdzieś na pograniczu rapu, alternatywy i spoken word. Muzyka od Glupiowyszlo powinna przypaść do gustu osobom, które lubią pogrzebać trochę w tekście, poszukać pewnych nawiązań, przebić się przez zabawy słowem i trochę porozkminiać.

W przeszłości basista łódziego zespołu Kind Off. Autor tekstów współpracujący z duetem producenckim d_light (Łukasz „Rogini” Robakiewicz/ Artur „Leshy” Lesiak). Jego teksty interpretowali między innymi: Tomasz Gębarowski, Mery Spolsky, ANGIE (Angelika Kłaczyńska), Michał Karpacki i Monika Kluszczyńska.

 

Leave a Reply