Premiera debiutanckiej płyty “Piaśnicki Lament” zespołu Folk Acoustic

Kilka dni temu miała miejsce premiera singla “W lesie koło Piaśnicy, będącego zapowiedzią albumu “Piaśnicki Lament” zespołu Folk Acoustic. Album ukaże się już 11 listopada. Wkrótce nasza recenzja tego wydarzenia.

fot. materiały prasowe

Projekt muzyczny “Piaśnicki Lament” powstał w związku z przypadającą w tym roku 80-tą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej.

 

Jest on głosem sprzeciwu artystów wobec przemocy oraz efektem silnego poruszenia muzyków po zetknięciu się z tematyką zbrodni Piaśnickiej. Powstał także, aby upamiętnić kilkanaście tysięcy ofiar pomordowanych w Piaśnicy k. Wejherowa – cywili (w tym całych rodzin z dziećmi).

„Piaśnicki Lament” to 10 pieśni (w tym 3 pieśni w języku kaszubskim) skomponowanych przez Szymona Chylińskiego – młodego gdańskiego kompozytora i założyciela zespołu – do wierszy z tomiku „Piaśnica oczyma poetów”. Efektem finalnym projektu jest album wydany przez wytwórnię SOLITON, który jest zarówno debiutem fonograficznym jak kompozytorskim.

Płyta powstała przy zaangażowaniu ogromnej ilości osób, dzięki zbiórce na https://wspieram.to/piasnickilament   oraz wsparciu instytucji i przedsiębiorstw.

Twórcy projektu:

Zespół muzyczny Folk Acoustic to grupa profesjonalnych i nagradzanych muzyków, także na scenie międzynarodowej, w większości absolwentów lub studentów Akademii Muzycznych w Gdańsku i Warszawie, która powstała w 2015 roku. Założeniem zespołu było promowanie i wykonywanie muzyki związanej z regionem Kaszub. Aktualnie muzycy poruszają się wokół różnorodnej muzyki folkowej. W zespole usłyszeć można wokal, skrzypce, klarnet, kontrabas i akordeon. Cykl “Piaśnicki Lament” miał swoja prapremierę w kwietniu br. podczas której z zespołem zagrał gościnnie skrzypek Tomasz Chyła.

Link do wydarzenia na FB. Premiera płyty – zapraszamy:

 

Leave a Reply