Kora intymnie. Premiera książki “Miłość zaczyna się od miłości. Zeszyty Kory 2013-2018”

13 listopada ukaże się książka “Miłość zaczyna się od miłości”, czyli zbiór prezentujący intymną pracę Kory nad jej tekstami.

W kilku pięknych zeszytach, które Kora starannie wybierała w księgarniach lub dostawała w prezencie, przez wiele lat prowadziła notatki. Zeszyty to był jej warsztat literacki. Alembik, w którym wrzały i dojrzewały pomysły na piosenki.

fot. Andrzej Świetlik

“Zeszyt z białą latarnią morską”, “Zeszyt w kwiaty”, “Biały zeszycik w linie” – to tylko niektóre z rozdziałów książki.

Ponad rok po śmierci Kory, zdecydowałem się pokazać światu jej intymną pracę nad tekstem. Prezentujemy je czytelnikowi razem z oryginalnymi skreśleniami. Pokazujemy jej pracę nad słowem, jej wahania oraz różne wersje często tego samego tekstu. Mamy zatem teksty Kory głównie z lat 2003–2018, ale także kilka tekstów z roku 1983. Czytając uważnie zeszyty możemy prześledzić, jak Kora pracowała nad tekstami piosenek, jak tworzyła nowe wersje, jak skreślała, uzupełniała, walczyła o frazę i rytm. Śledzimy, jak powstały piosenki zaśpiewane przez nią na płytach “Znaki szczególne” i “Ping Pong” oraz kilka utworów wydanych jako single: “Tu jest mój dom” oraz wstrząsający tekst o księżej pedofilii “Zabawa w chowanego” (2010). Te zeszyty to czarowna pamiątka jej pięknego wewnętrznego świata. Kamil Sipowicz

 

 

Jedna odpowiedź do “Kora intymnie. Premiera książki “Miłość zaczyna się od miłości. Zeszyty Kory 2013-2018””

Leave a Reply