DarkWind – “Pieśń dla Joanny” [RECENZJA]

Nasz ocena

DarkWind to grupa utworzona przez muzyków z Knurowa oraz Gliwic (ex DreadLion, Svoboda, Soon). Album „Pieśń dla Joanny” to debiut płytowy grupy, który zrecenzowaliśmy.

Zawartość albumu to osiem melodyjnych, gitarowych, rockowych piosenek. Tematyką płyty jest miłość oraz emocje, uczucia i stany ducha, które jej towarzyszą, a składają się na jedną muzyczną, niepowtarzalną opowieść.

W nagraniu płyty gościnnie udział wzięli zaproszeni do projektu wokaliści Przemek Warecki oraz Aleksandra Zasępa (Le fleuR).

fot. okładka płyty

Recenzja płyty “Pieśń dla Joanny” – DarkWind (wydanie własne, 2019)

 

„Pieśń dla Joanny” to fonograficzny debiut pochodzącego z górnego Śląska zespołu DarkWind. Tych kilku tradycyjnie zgranych pop-rockowych piosenek nie da się odbierać beztrosko, chociaż album przepełniony jest bardzo przyjaznym brzmieniem.

Piosenki zadedykowano pielęgniarkom z Centrum Onkologii-Instytutu, oddziału w Gliwicach. W obliczu znajomości tematu całość wydaje się głębsza, posiadająca dodatkowe, ukryte gdzieś w tekstach przesłanie. Słowa traktują o miłości, ale stają się opowieścią będącą zmaganiem ze śmiertelną chorobą.

Najbardziej dosłownie zostało to przedstawione w utworze „053”, gdzie obok głosu Michała Widyńskiego, pojawia się gościnny kobiecy wokal Aleksandry Zasępy. Ta piosenka wyróżnia się także na tle całości, gdyż jest spokojna, podana w otoczeniu akustycznie prezentujących się instrumentów. To też jeden z ciekawszych muzycznych momentów na płycie.

Miłość staje się zmaganiem się z codziennością, mierzeniem się z przeciwnościami losu, pielęgnowaniem jej także w obliczu śmierci itd. Pewne skojarzenia stają się oczywiste, przejmują i dotykają ludzkiej bezsilności. Zobrazowane opowieści nie dają spokoju.

Od strony czysto muzycznej mamy do czynienia z dosyć klasycznie zbudowanymi kompozycjami. Nierzadko dostajemy potężną dawkę energetycznych brzmień gitarowych („Noc”), ale też takich pełnych niewymuszonej swobody („Świadomość”). Piosenki nie charakteryzują się szczególną oryginalnością, chociaż zostały nagrane z duża świadomością i umiejętnością poruszania się w stylu klasycznie rockowym. Bardziej melodyjnego charakteru dodają ładnie wplecione klawisze („Poranki”), ale nie znajdziemy tu przesadnie przebojowych elementów w refrenach. Atutem całości jest zawodowe podejście do muzyki.

To album bez muzycznych szaleństw i silenia się na coś artystycznie wybitnego. „Pieśń dla Joanny” posiada jednak swój ważny przekaz, który nadaje całości dosyć zasadniczej specyfiki.

Łukasz Dębowski

 

Lista utworów:

1. Właściwy czas i miejsce
2. Świadomość
3. Południe
4. .053
5. Noc
6. Poranki
7. Jedno
8. Spotkania

Płytę można zakupić: https://sklep.zima.slask.pl/2071-darkwind-piesni-dla-joanny-.html

Facebook: https://www.facebook.com/darkwindpl/

 

Leave a Reply