Krzysztof Gwiazda – “Pokochałem Ciebie” [RECENZJA]

Nasz ocena

„Pokochałem Ciebie” to nowy album Krzysztofa Gwiazdy, utytułowanego artysty, kompozytora, autora tekstów. Tym razem jest to zbiór kompozycji własnych muzyka do selektywnie i subiektywnie wybranych wierszy ulubionych poetów. Poznajcie naszą recenzję tej płyty.

Płytę promują dwa single, do których nakręcono teledyski. Tytułowy „Pokochałem Ciebie” powstał do tekstu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Drugi zaś to zgoła odmienny stylistycznie, dynamiczny „Staczanie się na szczyt” do tekstu Krzysztofa Cezarego Buszmana.

Recenzja płyty “Pokochałem Ciebie” – Krzysztof Gwiazda (2019)

Płyta „Pokochałem Ciebie” Krzysztofa Gwiazdy to efekt współpracy artysty z zespołem BognaBand. Dzięki temu album został oparty na żywym, klasycznym brzmieniu, ale z wyraźnym podtekstem rozrywkowym. Poetyckiego wymiaru nadaje całości charakterystyczny wokal Gwiazdy, ale także teksty  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Anny Bernat, Marka Hurdy i Krzysztofa Cezarego Buszmana.

Płyta została nienagannie nagrana, w zupełnie niewspółczesnym klimacie. Usłyszymy tu elementy charakterystyczne dla musicalu, piosenki poetyckiej, ale nawet muzyki klezmerskiej („Aj, aj Tak Cię kocham”). Przykuwa uwagę charakterystyczna maniera wokalna artysty. W końcu nie da się uciec od specyfiki bas-barytonowej, która jest akurat atutem i wyróżnia ten album z podobnych propozycji.

Przykładanie staranności do wszystkich wykonań sprawia, że od strony estetycznej mamy do czynienia z czymś na najwyższym poziomie. Trudno, żeby było inaczej skoro artysta jest także… pedagogiem i założycielem Salonu Muzycznego w Domach Konesera na Mazurach. Wszechobecna styczność z kulturą sprawiła, że nowy projekt stanowi niejako kolejny etap artysty i dostarcza nam “bogatej” rozrywki.

Warto podkreślić, że sytuacja zetknięcie się z taką specyfiką muzyczną nie powoduje, że mamy do czynienia z czymś hermetycznie zamkniętym. Oczywiście nie jest to rozrywka dostępna dla każdego, bo nie ma w tym grama współczesnych zabiegów muzycznych. To umiejętnie przeniesiona specyfika klasycyzmu do muzyki środka. Dzięki temu słucha się płyty z dużą przyjemnością.

Ciekawostką jest duet z Danutą Błażejczyk w „Sugestii”, kolejnym starannie wyselekcjonowanym utworze o miłości. Bardziej luźny charakter wkradł się w traktujący z przymrużeniem oka tekst „Rach, ciach i twardo”.

Być może czasem chciałoby się usłyszeć coś w bardziej teraźniejszym otoczeniu muzycznym, jednak BognaBand posiada tyle uroku, że ciężko byłoby coś na siłę zmieniać, stając w boju z dzisiejszymi twórcami współczesnej muzyki popowej. A na pewno nie chodziło artyście o robienie czegoś na siłę i pod czyjeś oczekiwania. Dzięki temu powstał całkiem przyjemny zestaw piosenek, który wymyka się dzisiejszym klasyfikacjom muzyki. “Pokochałem Ciebie” to propozycja mieszcząca się w klasycznym podejściu do piosenki, specyficznym klimacie i doskonale skrojonej elegancji.

Łukasz Dębowski

 

Płytę można zamawiać: manager@krzysztofgwiazda.com.

Album dostępny jest serwisach cyfrowych:
https://smarturl.it/KrzysztofGwiazda

 

 

 

 

 

Leave a Reply