Tomasz Chyła Quintet z premierą płyty “Live at Polish Radio 3”

Tomasz Chyła Quintet „Live at Polish Radio 3”, to trzeci album gdańskiej formacji wydany 27 września przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Koncert zarejestrowany został 2 grudnia 2018 roku. Jest to materiał z ogólnopolskiej premiery drugiego albumu zespołu – „Circlesongs”, która odbyła się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie na zaproszenie Piotra Metza.

fot. materiały promocyjne

W materiale prezentowanym  na “Tomasz Chyła Quintet Live at Polish Radio 3” , kwintetowi zależało, aby być razem ze słuchaczem  –  tu i teraz. Muzycy z TCQ inspirację czerpią z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Zespół umiejętnie i płynnie, zmienia atmosferę każdego utworu i zabiera słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. Słychać tu zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem.
Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość.
 
Skład: Tomasz Chyła (skrzypce) Szymon Burnos (fortepian) Piotr Chęcki (saksofon) Sławek Koryzno (perkusja) Konrad Żołnierek (kontrabas)
Ogólnopolska premiera płyty odbędzie się podczas Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz 1.10 br.
 
Tomasz Chyła Quintet:
Gdańska formacja jazzowa, która przebojem szturmuje nie tylko rodzimą scenę jazzową. Są uczestnikami festiwali nie tylko w Polsce w Europie, ale również w Azji. Na swoim koncie maja dwa albumy: “Eternal Entropy” oraz ” Circlesongs” oba wydane przez Agencję Muzyczna Polskiego Radia. Twórczość Tomasz Chyła Quintet z entuzjazmem przyjmowana jest nie tylko przez krytyków muzycznych, dziennikarzy, znawców gatunku, ale tez przez szeroką publiczność.
W ankiecie czytelników przeprowadzonej przez miesięcznik Jazz Forum – Jazz Top 2018, Tomasz Chyła wraz z zespołem otrzymali wyróżnienie za album “Circlesongs”.
Są zdobywcami pierwszego miejsca w ankiecie Jazz Forum w kategorii: Nowa Nadzieja – Zespół. W rankingu redakcji JazzPRESS zajęli pierwsze miejsce w kategorii: Polska Jazzowa Płyta Roku.
W 2019 r. zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty “Circlesongs” Tomasz Chyła – lider formacji, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz. To druga nominacja dla zespołu. Pierwszą otrzymali w ubiegłym roku w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album “Eternal Entropy”.
Drzwi do kariery otworzyły się przez kwinetetem w 2016 r. było to jedno z najważniejszych osiągnięć zespołu – zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w grudniu 2016 r.

 

Leave a Reply