Pierwszy na świecie K-dron harfowy zabrzmi na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

K-dron – niezwykła i bardzo młoda bryła geometryczna ma setki zastosowań. Po raz pierwszy jednak – na Festiwalu Łódź Czterech Kultur – stanie się instrumentem, a konkretnie wykonanym przez mistrzów lutnictwa dwunastostrunowym K-dronem harfowym, na którym zagra Paweł Janas z towarzyszeniem zespołu Odpoczno. W wydarzeniu 12 września w Fabryce Sztuki w Łodzi udział weźmie również Janusz Kapusta, wynalazca K-drona.

fot. Marek Szymański

Bywa logo, statuetką, czekoladką, a nawet logiczną łamigłówką, bo przy pomocy 4 czarnych i 4 białych jego wersji utworzyć można 38 416 kombinacji wzorów.

Ta historia zaczyna się w latach 80. na nowojorskim Brooklynie, gdzie podczas bezsennej nocy Janusz Kapusta, ­wybitny artysta i wieloletni rysownik „New York Timesa”,odkrył „przeoczony kształt” – jedenastościenną bryłę o unikalnych właściwościach optycznych, akustycznych i strukturalnych. Nazwana przezeń K-dronem forma została opatentowana w USA w 1987 r. i od tamtej pory nieustannie pojawia się w galeriach sztuki i muzeach, w przestrzeni miejskiej, na teatralnych scenach czy fasadach budynków, ale jest też wykorzystywana do projektowania mebli, gier, wyrobów jubilerskich, a nawet w transporcie głośników.

Podczas wydarzenia K-dron – harmonia muzyki – Dialog K-ultur w Fabryce Sztuki w Łodzi, 12 września o g. 19.30 najważniejszy będzie jednak nowy dźwiękowy walor bryły. Prologiem do muzycznych poszukiwań stanie się opowieść samego Janusza Kapusty, który nie tylko jest artystą wystawianym przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku, ale też filozofem i matematykiem zapraszanym na najważniejsze konferencje naukowe. Później przyjdzie czas na multimedialne widowisko.

– To będzie pierwsze na świecie wykonanie utworu muzycznego na nowym instrumencie, opartym na bryle
K-drona 
– zdradza Marcin Kuropatwa, jeden z autorów projektu. – Instrument wykonany został z najwyższą starannością w pracowni mistrzów sztuki lutniczej, Tomasza Dziubińskiego i Artura Strupiechowskiego, i jest dwunastostrunowym K-dronem harfowym – wyjaśnia.

Dźwięki z K-drona wydobędzie multiinstrumentalista Paweł Janas, kompozytor i znakomity muzyk, nagradzany w konkursach na całym świecie. Na scenie przyłączy się do niego łódzki zespół Odpoczno, który na co dzień w nowoczesny sposób reinterpretuje ludową tradycję z ziemi opoczyńskiej, wzbogacając ją o współczesną improwizację i jazzowe konteksty. Dopełnieniem tej zaskakującej muzycznej fuzji staną się trójwymiarowe animacje z wykorzystaniem technologii motion captureprzygotowane przez Macieja Rynkiewicza, doktoranta na Wydziale Animacji Szkoły Filmowej w Łodzi. Wieczór zwieńczy wspólna improwizacja muzyków, do której będą mogli dołączyć chętni widzowie.

Pierwszy w historii koncert K-drona, poprzedzony spotkaniem z jego odkrywcą odbędzie się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, przy wsparciu partnera wydarzenia, którym jest mBank. Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązują rezerwacje: kdron@4kultury.pl.

FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR
6-14 września 2019

Leave a Reply